Pokaz filmu: „Wspólne losy”, reż. Zvi Slepon

Film dokumentalny / 2020

Produkcja i reżyseria: Zvi Slepon, zdjęcia: Yoram Mor, montaż: Ami Drozd

W Ogrodzie Sprawiedliwych w Yad Vashem rośnie kilka tysięcy drzew oliwnych zasadzonych ku pamięci osób, które w czasie II wojny światowej niosły pomoc Żydom. Yad Vashem to instytucja powołana w celu dokumentowania historii Narodu Żydowskiego podczas Zagłady i upamiętniania Ofiar tego okresu.

Pod koniec lat 90. Yad Vashem zaprosiło, jak się z czasem okazało, jedną z najgłośniejszych światowych wystaw dotyczących tematyki holokaustu – „I ciągle widzę ich twarze”. „Podróżującą wystawę” (prezentowaną do tej pory w blisko 50 muzeach, m.in. w Los Angeles, Meksyku, San Jose, St. Petersburgu, Hamburgu, Paryżu, Londynie, Madrycie, Wilnie, Buenos Aires, Porto, Grenoble, Lyonie i Toronto), na którą składa się kilkaset fotografii Żydów Polskich, wybranych spośród 9000 fotografii, przedstawiających tych, których życie unicestwiła Zagłada.

Otwarcie wystawy w izraelskim instytucie odbyło się w 1998 roku, w dwa lata po jej stworzeniu, a jej inicjatorka – Gołda Tencer została wówczas nagrodzona medalem przyznawanym przez Instytut. Na uroczyste otwarcie wystawy przybyli goście z kilkunastu krajów świata, którzy jeszcze jako młodzież wyemigrowali z Polski w latach 1968-1972 w skutek wydarzeń marca’68. Dawną młodzież, którą po dziś dzień łączą „wspólne losy”.


Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp po potwierdzeniu obecności od 3 sierpnia na: warschau-kf@bmeia.gv.at; miejsca nie są numerowane

 

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content