Otwarcie Singer Jazz Festival – koncert „KOPTYCUS” | OLEŚ BROTHERS & DOMINIK STRYCHARSKI

Bracia Marcin i Bartłomiej Oleś, kontrabasista i perkusista, okrzyknięci największym skarbem polskiego jazzu XXI wieku, Polscy Jazzowi Wykonawcy Roku 2016 (według kolegium JazzPRESSu i RadioJAZZ.FM), należą do najbardziej kreatywnych artystów na polskiej scenie jazzowej. Obaj o kosmicznej wyobraźni i wrażliwości muzycznej, eksplorujący w swoich poszukiwaniach twórczych nie tylko obszar jazzu, ale też szeroko pojętej improwizacji, opierającej się na muzyce współczesnej i etnicznej, komponują również muzykę teatralną i filmową.

Od lewej: Marcin Oleś, Bartłomiej Oleś, Dominik Strycharski

Ich twórczy dorobek często wykracza poza ramy jazzu, nosząc charakter pionierskiego odkrywania nowych muzycznych terytoriów. Czytelnym tego potwierdzeniem jest specjalnie na festiwal przygotowany projekt „Koptycus”, do udziału w którym zaprosili znaczącą postać na polskiej sceny muzyki improwizowanej, Dominika Strycharskiego – flecistę, wokalistę, kompozytora, improwizatora i performera (a nawet publicystę), który gra i komponuje współczesny jazz, muzykę współczesną, elektroniczną, posthiphop, noise a także różne odmiany improwizowanej muzyki (we własnym zespole Pulsarus).

Źródłem inspiracji i głównym punktem odniesienia dla tria niezwykłych artystów stała się muzyka Koptów, jednej z najstarszych społeczności chrześcijańskich na świecie. Odszukując i zgłębiając muzyczne kody pierwszych chrześcijan i transliterując je na język i estetykę współczesności artyści stworzyli barwną, wielowątkową historię o świecie starożytnych Kościołów Wschodnich, która korzystając momentami z uniwersalnych w naszej kulturze schematów narracji typowych dla antycznej Grecji, przemawia do nas nowoczesnym, nierzadko nowatorskim językiem muzycznym.

fot. z archiwum zespołu


Synagoga im. Małżonków Nożyków, ul. Twarda 6

Bilety: 50 PLN – do nabycia na: www.ewejsciowki.pl, www.teatr-zydowski.art.pl, w Biurze Organizacji Widowni tel. 22 526 20 34; 22 850 64 50 lub 51 oraz w kasach Teatru Żydowskiego (od 1 sierpnia): przy ul. Senatorskiej 35, tel. 22 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. 22 850 56 56

Miejsca nie są numerowane, mężczyzn obowiązują nakrycia głowy

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content