„NIEDOKOŃCZONA PODRÓŻ JANUSZA TENCERA” – koncert dedykowany pamięci Szymona Szurmieja i Janusza Senta

Szymon Szurmiej (1923-2014) – polski aktor filmowy i teatralny oraz reżyser teatralny, przez 45 lat dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Żydowskiego im. Ester Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie. Uznany działacz społeczności żydowskiej – pełnił funkcje m.in. członka Światowego Kongresu Żydów oraz Prezydium Światowego Komitetu Kultury Żydowskiej oraz wiceprezydenta Światowej Federacji Żydów Polskich, Odznaczany na całym świecie, w Polsce odznaczony m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi i Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Janusz Sent (1936-2018) – polski kompozytor, pianista i aranżer. Współtworzył audycje radiowe „Muzyka i Aktualności” czy kultowy „Podwieczorek przy mikrofonie”. Pełnił funkcję kierownika muzycznego w warszawskich teatrach „Komedia” i „Buffo”, współpracował z plejadą gwiazd polskiej sceny, m.in.: Lodą Halamą, Ireną Santor, Violettą Villas, Sławą Przybylską, Ludwikiem Sempolińskim, Jerzym Połomskim, Bohdanem Łazuką czy Wojciechem Młynarskim.

Scenariusz i teksty piosenek: Janusz Tencer, reżyseria: Gołda Tencer, scenografia: Ewa Łaniecka, opracowanie muzyczne: Janusz Tylman, choreografia: Katarzyna Małachowska

Wystąpią: Gołda Tencer, Janusz TencerDawid Szurmiej, Monika Chrząstowska, Izabella Rzeszowska, Joanna Przybyłowska, Małgorzata Majewska, Marcin Błaszak, Sylwia NajahPiotr SiereckiMarek Węglarski, Henryk Rajfer, Ewa DąbrowskaBen Erlich, Marek WerbartMagdalena StoltzGwidon Jakowlew, Jurek Wajnblom

W tę muzyczną podróż wyruszyliśmy dwadzieścia lat temu w trójkę: Szymon Szurmiej, Janusz Sent i ja. Szymon wybierał piosenki, ja pisałem do nich teksty a Janusz miał je aranżować. Scenariusz napisało jednak życie. Najpierw odszedł Szymon. Potem odszedł Janusz. Dla mnie to jeszcze podróż niedokończona.

Słowami żydowskich piosenek opowiem więc wam prawdziwą historię życia Szymona Szurmieja, z tym jednak, że nie będzie w niej ANI SŁOWA PRAWDY.

Janusz Tencer, lekarz nefrolog, doktor habilitowany i autor ponad trzydziestu artykułów naukowych i książek. Urodził się w Łodzi a w 1969 roku wyemigrował do Szwecji gdzie mieszka i pracuje do tej pory. Jest ordynatorem kliniki nefrologicznej szpitala uniwersyteckiego w Lund (Szwecja). Równocześnie prowadzi jedną z większych przychodni lekarskich w Warszawie, centrum medyczne MediCenter. Był członkiem zarządu Fundacji Shalom od chwili jej powstania, a od kilku lat pełni funkcję przewodniczego zarządu. Od lat wykonuje repertuar żydowski, hebrajski i polski, a także pisze polskie teksty piosenek do tradycyjnych żydowskich melodii i do współczesnych szlagierów żydowskich kompozytorów. Jest także autorem książki o żydowskim życiu w powojennej Łodzi „W kuchni Mamy Soni”, która powstała według pomysłu Gołdy Tencer. Śpiewał w zespole „The Glickers”, przez ostatnich  kilkanaście lat występował solo wraz ze swoją stałą akompaniatorką, Magdaleną Stoltz. Występował w Polsce, Szwecji, Danii, Norwegii i Niemczech, ma na swoim koncie solowy album „Żydowski Krawiec i inne”.

To właśnie Janusz Sent powiedział o nim w wywiadzie dla „Polityki”: Dzisiaj tylko Gołda i Janusz Tencer potrafią prawdziwie wykonywać żydowskie piosenki.

 


Teatr Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Wstęp po potwierdzeniu obecności od 3 do 19 sierpnia w Biurze Festiwalowym na ul. Senatorskiej 35

Wydarzenie transmitowane on-line – szczegóły na: www.festiwalsingera.pl

 

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content