Koncert: ISABEL FREY TRIO |AT| – „FUN DOR TSU DOR” [Z pokolenia na pokolenie]

Wystąpią: Isabel Frey (śpiew) oraz Moritz Weiss (klarnet), Ivan Trenev (akordeon)

Przy akompaniamencie styryjskiego klarnecisty klezmerskiego Moritza Weissa i pochodzącego z Macedonii akordeonisty Ivana Treneva Isabel Frey wykonuje pieśni w języku jidysz pochodzące z różnych miejsc i epok, tworząc tym samym nowe odniesienia do przeszłości i teraźniejszości kultury żydowskiej. Do muzycznego i tematycznego rozwoju programu tria w znaczny sposób przyczynia się jej zainteresowanie muzyką żydowskiego ruchu robotniczego i żydowskim oporem przeciwko nazistom, która jest od lat jej inspiracją w pracy solowej. Oprócz pieśni rewolucyjnych trio wykonuje również teatralną muzykę w jidysz, a także autorskie kompozycje i aranżacje wierszy mniej znanych poetów jidysz.


Program „Fun dor tsu dor”, w języku jidysz „z pokolenia na pokolenie”, składa się z jidyszowych pieśni oporu. Tytuł jest wersją znanego hymnu partyzanckiego „Zog nit keynmol”, napisanego przez litewsko-żydowskiego bojownika ruchu oporu Hirscha Glika. Pojęcie pieśni oporu jest tu rozumiane jednak bardzo szeroko: opór nie ogranicza się do zbrojnego oporu przeciwko nazistom i nie skończył się wraz z zakończeniem wojny w 1945 roku. Jest on raczej nigdy niezarzuconą praktyką, która znajduje również odzwierciedlenie w kwitnącej współczesnej scenie muzycznej jidysz.


Scena Letnia Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35

Wstęp po potwierdzeniu obecności od 3 do 19 sierpnia w Biurze Festiwalowym – ul. Senatorska 35, tel. 578 550 797, 576 044 547; miejsca nie są numerowane


Zorganizowano we współpracy z Austriackim Forum Kultury

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content