Jidysz na trawie – koncert: SHARON BRAUNER & KARSTEN TROYKE |DE|

Wystąpią: Sharon Brauner (wokal, ukulele), Karsten Troyke (wokal, gitara), Harry Ermer (pianino), Daniel Weltlinger (skrzypce), Martin Buhl Staunstrup (kontrabas)

Sharon Brauner i Karsten Troyke to fascynujący duet berlińskich artystów – oboje dorastali w Berlinie, ona w Zachodnim, on we Wschodnim. Oboje, po wielu latach w trasie i po solowych występach na wielu scenach, w 2015 roku postanowili połączyć siły. Czymś, co niewątpliwie ich połączyło, jest miłość do języka i muzyki jidysz.

Taki też będzie ich występ podczas Festiwalu Singera – przywracający uznanie i chwałę zaginionych pieśni „Berlina jidysz”, wielkich pieśni świata kultury miejskiej, ale nie tylko. A to dlatego, że oboje z radością wykonują też inną muzykę, bardziej radosną. Na widzów czeka więc bardzo bogaty program – coś dla serca i duszy, smutek zmieszany ze śmiechem.

Sharon Brauner – aktorka i piosenkarka, z pewnością wniosła swój wkład w tworzenie ruchomych obrazów w bardzo różnych gatunkach sztuki, ale w jej sercu dominuje śpiew, a zwłaszcza muzyka jidysz. Czy to powrót do jej korzeni czy nowy początek? Artystka tak wspomina swoje początki: „Kiedy byłam dzieckiem, miałam kontakt z językiem i muzyką. Mój ojciec mówił w jidysz, kiedy grał w karty z przyjaciółmi. Dla mnie brzmiało to trochę jak niemiecki, ale inaczej. To było jak sekretny język ”. A zatem było ekscytujące. Dla porównania, piosenki okazały się dla niej zbyt „tradycyjne” i jak mówi dalej: „nie brzmiały zbyt fajnie”. A potem usłyszała Barry Sisters, które stworzyły swingowe adaptacje piosenek w jidysz i nagle „zabrzmiały one seksownie”. Co prawda Sharon Brauner wiele nauczyła się od rodziców, którzy przeżyli Holokaust, ale jidysz nie było jedynym, co ukształtowało ją jako artystkę: „moje korzenie sięgają bardziej wielokulturowego Berlina, a dzieci ulicy znam tak samo dobrze, jak niektóre dziwne postacie z berlińskiej sceny kulturalnej”.

Karsten Troyke jest piosenkarzem, mówcą, aktorem i autorem tekstów o dziwnie ochrypłym głosie. W kraju i za granicą znany jest przede wszystkim z wykonywania piosenek w języku jidysz, których nauczył się w kręgach ocalałych z Zagłady już jako dziecko. W rodzinie prześladowanej przez nazistów przeszłość ta była zawsze obecna. Choć pochodził z tej właśnie „strony historii”, wkraczając na scenę, szybko odkrył swoją miłość do kabaretu i tanga w języku jidysz.


Scena Letnia Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35

Wstęp po potwierdzeniu obecności, miejsca nie są numerowane. Zapisy od 4 sierpnia na: biurofestiwalowe@shalom.org.pl lub tel. 575 292 496, 731 617 015 – wejściówki do odbioru w Biurze Festiwalowym, ul. Senatorska 35

 

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content