Ładowanie Wydarzenia

Zapraszamy na wydarzenia upamiętniające 80. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim

15 kwietnia 2023 - 14 maja 2023@17:

„Jeżeli przetrwać – to tylko jako wolni ludzie,

a jeżeli to jest niemożliwe, to jako wolni ludzie zginąć.

W walce zwyciężymy śmierć.”

 

19 kwietnia w 1943 roku wybuchło Powstanie w Getcie Warszawskim – bohaterska zbrojna walka żydowskich organizacji bojowych Getta Warszawskiego przeciwko Niemcom. Był to największy akt zbrojnego oporu Żydów w czasie II wojny światowej.

Dzisiaj, w 2023 roku obchodzimy 80.rocznicę tamtych wydarzeń. Dla upamiętnienia tego bohaterskiego czynu i wszystkich ofiar Warszawskiego Getta i II wojny światowej, Teatr Żydowski wraz z Fundacją Shalom przygotował szereg wydarzeń i spektakli:

 

  • 19 kwietnia – Apel Pamięci „Każde dziecko ma imię” wygłoszony przez dzieci w warszawskich szkołach

W 80. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim zapraszamy uczniów i nauczycieli do wzięcia udziału akcji „Dzieci przeciwko wojnie” i  wspólnego odczytania imion żydowskich dzieci, które straciły życie w czasie II wojny światowej. Tego dnia przewidziana jest również wyjątkowa lekcja historii, podczas której zostanie pokazany film „Holokaust oczami dziecka”, zrealizowany przez Fundację Shalom.

Wydarzenie powstało z inicjatywy dyrektorki Teatru Żydowskiego Centrum Kultury Jidysz Gołdy Tencer, we współpracy z Biurem Edukacji Urzędu m.st. Warszawy oraz Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz Fundacją Shalom.

 

  • 19 kwietnia – „Pamiętamy – Teatry w 80. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim”

Aktorzy z polskich teatrów zostali zaproszeni przez inicjatorkę akcji, Gołdę Tencer do nagrania poezji zagłady, wierszy z tomu „Dzieci Getta” Stefanii Grodzieńskiej. Nagrane utwory zostaną zamieszczone na profilach mediów społecznościowych teatrów biorących udział w projekcie, a Teatr Żydowski wyemituje video z wierszami w dniach od 19 kwietnia do 16 maja. (wydarzenie online) 

 

  • 20 kwietnia o godz.15:30  – Uroczystość zasadzenia Drzewa Pamięci

przy Muzeum Polin (skwer Willy’ego Brandta, ul. Lewartowskiego, wstęp wolny)

Jako gość specjalny wystąpi kantor Nachman Turgeman z Izraela.

 

  • 20 kwietnia w godz. od 17:00 do 19:00Performance „Pif Paf in piach” w budynku Reduty Banku Polskiego, przy ulicy Bielańskiej 10 (wstęp wolny)

Wyjątkowy i przejmujący spektakl. To teatralne spotkanie z niezwykłymi postaciami Warszawskiego Getta w zakamarkach trzypiętrowego budynku Reduty Bankowej.

– To ogromny i poruszający performance. Jest to historia warszawskiego Getta opowiedziana na trzech piętrach Reduty, które zajmują 1200 metrów. Około pięćdziesięciorga aktorów Teatru Żydowskiego, studentów szkoły teatralnej i dzieci wcieli się w postaci z Warszawskiego Getta i opowie ich historie. Warszawskie Getto żyło. Warszawskie Getto tańczyło. Warszawskie Getto się śmiało. Zanim upomniała się o nie śmierć, pulsowało w nim życie, ludzkie namiętności i wola przetrwania. W żydowskiej dzielnicy działało około 60 teatrów, kabaretów, rewii, świetlic oraz kawiarni, restauracji, dających własny program artystyczny, w których ludzie starali się zapomnieć o codziennym koszmarze otaczającego świata. Tworzyli tam artyści, pisarze, poeci, muzycy, śpiewacy, grali aktorzy… Do najbardziej znanych należeli Władysław Szpilman, Jerzy Jurandot, Stefania Grodzieńska czy Wiera Gran, ale było też wielu, wielu innych. Zabierzemy Was w podróż po trzypiętrowym budynku Reduty Bankowej, w którego zakamarkach czają się niezwykłe postacie, cienie świata, który uległ zagładzie – zaprasza Gołda Tencer, dyrektorka Teatru Żydowskiego, pomysłodawczyni, scenarzystka i reżyserka performance’u.

„Pif Paf in piach” według tekstów przygotowanych przez: Remigiusza Grzelę, Karolinę Kirsz, Piotra Pazińskiego, Pawła Szapiro, Bellę Szwarcman-Czarnotę, Gołdę Tencer, Różę Ziątek-Czarnotę i Agnieszkę Żółkiewską. Scenariusz i reżyseria: Gołda Tencer, współpraca reżyserska: Karolina Kirsz, scenografia i kostiumy: Ewa Łaniecka, opracowanie muzyczne: Teresa Wrońska, ruch sceniczny: Agnieszka Konopka

 

  • 22 kwietnia – Premiera spektaklu „Pieśni Getta” w Teatrze Żydowskim

Gołda Tencer: – Przywołujemy cienie pomordowanych w gettach i obozach. Została po nich garść popiołu, grudka piasku przesypywana przez czas. Usta setek tysięcy dzieci żydowskich milczą na zawsze, a niektóre z tych nielicznych, które przeżyły, dają świadectwo prawdzie.

Na spektakl składają się pieśni w języku polskim i jidysz, a także fragmenty listów, dzienników i relacji pisanych w getcie, w tym te, które działają najsilniej na nasze emocje, jak „Warszawo ma”.

Scenariusz i reżyseria: Gołda Tencer, opracowanie muzyczne: Teresa Wrońska, scenografia, kostiumy: Ewa Łaniecka, środowisko wizualne, animacje: Maciej Czuchryta, Patrycja Superczyńska, reżyseria świateł: Jakub Zajda, obsada: Daniel Antoniewicz, Piotr Chomik, Ewa Dąbrowska, Genady Iskhakov, Adrianna Kieś, Małgorzata Majewska, Sylwia Najah, Henryk Rajfer, Izabella Rzeszowska, Alina Świdowska, Gołda Tencer.

 

Szczegóły

Start:
15 kwietnia 2023@08:00
Koniec:
14 maja 2023@17:00
Wydarzenie Category:
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera
Skip to content