Ładowanie Wydarzenia

XIX Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Festiwal zawsze na bieżąco

-

Jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się, że będzie już tylko dobrze. Że wreszcie odetchniemy i z radością wejdziemy w pierwszy festiwalowy popandemiczny rok. Że odbędą się te wszystkie spotkania, że odbędą się te wszystkie wyjazdy i przyjazdy, które odkładaliśmy tak długo, albo które musiały być odwołane niemal w ostatniej chwili – co też dotyczyło wielu zapraszanych przez nas artystów. Ale – niestety – ten rok przywitaliśmy z wojną tuż za naszymi granicami. I choć Warszawa Singera to festiwal poświęcony kulturze, nie jesteśmy obojętni na wydarzenia wokół i w tym roku postanowiliśmy zaprosić więcej artystów z Ukrainy, a także artystów, którzy w swoich projektach wspierają naszych sąsiadów.

Choć dla wielu osób początek 2022 był naznaczony smutnymi czy nawet tragicznymi wydarzeniami, gorąco wierzymy, że nasz festiwal będzie choć niewielkim momentem wytchnienia i wzruszeń, a może i chwil radości. Tak, jak i w poprzednich latach. Gorąco na to liczymy!

Warszawę Singera tworzymy razem! Nasza wspaniała publiczność, wspaniali artyści i instytucje, z którymi współpracujemy:

Zgodnie z tradycją festiwalu, też i w tym roku dominować będą dwie sztuki:  muzyka i teatr – będą więc i duże koncerty plenerowe, koncerty kameralne i recitale oraz koncerty z cyklu Singer Jazz Festiwal.  Nie zabraknie też premier teatralnych i pokazów znanych już sztuk, monodramów czy czytań performatywnych. Wśród stałych punktów programu znajdą się także spotkania wokół literatury, muzyki i historii, pokazy filmów, a także wykłady, warsztaty, wystawy oraz spacery miejskie. Nad szczegółowym programem festiwalu jeszcze pracujemy, ale z pewnością jesteście ciekawi, w czym będziemy mogli wspólnie uczestniczyć i gdzie się spotkamy.

 

Poniżej krótki przewodnik po tegorocznym festiwalu:

 

TEATR ŻYDOWSKI, ul. Senatorska 35 / Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a

Scena Letnia i Scena Kameralna im. Szymona Szurmieja przy ul. Senatorskiej 35 to takie trochę nasze „rodzinne” sceny, należące do stałego partnera festiwalu i gospodarza tego miejsca – Teatru Żydowskiego. To tutaj, na obrzeżu Ogrodu Saskiego będą wystawiane monodramy, odbywać się będą recitale i koncerty oraz spotkania z gośćmi festiwalu. W tym roku na scenach Teatru Żydowskiego m.in.: spektakl muzyczny z oryginalnymi kompozycjami stworzonymi przez Hadriana Filipa Tabęckiego, z muzyką graną na żywo, czyli „Jentl” Izaaka Bashewisa Singera i Leah Napolin w reżyserii Roberta Talarczyka na podstawie opowiadania „Jentl” noblisty oraz kolejny spektakl czerpiący z literatury – „Planeta B” na motywach powieści „Szpital Przemienienia”, „Głos Pana” i korespondencji Stanisława Lema wg scenariusza i w reżyserii Krzysztofa Popiołka. Będą też programy muzyczno-kabaretowe i inne projekty przygotowane przez aktorów Teatru Żydowskiego oraz jedna z najcieplej odbieranych imprez przygotowywanych co roku przez szefową festiwalu, Gołdę Tencer, czyli „W kuchni mamy Soni”.

Ale to nie wszystko – na Scenie Letniej koncertowo pojawią się też m.in.: Olga Avigail Mieleszczuk i trio Kol Ishe z programem Żydowskie Pieśni Ukrainy – Shpil Mir A Dumke!, ukraińska artystka Natalia Utesheva Kasyanchyk w projekcie „Chasydzki nigun – modlitwa bez słów”, a także TROI – Quartett z Austrii z opracowaniem muzycznym tekstów Rajzel Żychlinski, Anna Riveiro w repertuarze pieśni sefardyjskich, Adrianna Dorociak prezentująca utwory z projektu „Lesman/Fantazje”, a także m.in. Genady Iskhakov, Zygmunt Sieradzki, Sława Przybylska i Janusz Tylman.

 

SYNAGOGA IM. MAŁŻONKÓW NOŻYKÓW, ul. Twarda 6

Miejsce, w którym od lat mamy zaszczyt organizować tu uroczyste koncerty kantoralne otwierające festiwal i Hawdalę – zakończenie szabatu, podczas których dawne echa mieszają się ze śpiewem wielkich współczesnych kantorów Nachmana Turgemana i Netanela Olivtskiego.

W tym roku poza wydarzeniami nawiązującymi do niezwykłego klimatu tego miejsca – ostatniej i jedynej z warszawskich synagog, które nie tylko przetrwały II wojnę światową, ale i działają do dziś – odbędą się także koncerty jazzowe i kameralne. Podczas otwarcia jazzowej odsłony festiwalu swój nowy projekt „KOPTYCUS” zaprezentuje skład Oleś Brothers & Dominik Strycharski. Tegoroczny koncert klasyczny „Webern, Wajnberg, Mahler – refleksje” zaprezentują Marcin Zdunik i Harmonium Duo, czyli Hubert Giziewski & Iwo Jedynecki. Trio BASTARDA w składzie Paweł Szamburski (klarnet), Tomasz Pokrzywiński (wiolonczela) i Michał Górczyński (klarnet kontrabasowy) zaprezentuje mistyczne, żydowskie pieśni bez słów chasydzkie Niguny.

 

TEATR KWADRAT, ul. Marszałkowska 138

Z przyjemnością zdradzamy, że i w tym roku, dzięki gościnność dyrekcji Teatru Kwadrat – dawnych sąsiadów zza ulicy Marszałkowskiej – na naszej zaprzyjaźnionej scenie znów będzie się duuużo działo! Wystąpią artyści, których chyba nikomu nie trzeba przedstawiać: Nina Stiller, Raphael Rogiński i Natalia Przybysz (koncert premierowy!), a także, w repertuarze muzyki świata Trio Francesca Bruno oraz zjawiskowa aktorka i wokalistka Silvia Lorenzo z Włoch. Z kolei tanga hebrajskie (koncert premierowy!) zaprezentuje uwielbiany przez publiczność Marcin Masecki oraz po raz pierwszy na festiwalu wybitny muzyk Eldar Tsalikov z Niemiec.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AUSTRIACKIE FORUM KULTURY, ul. Próżna 7/9

Z równie wielką przyjemnością zapraszamy Was do naszego kolejnego niezwykle gościnnego miejsca – Austriackiego Forum Kultury na spotkania, wykłady, wystawy oraz warsztaty. W tym roku AFK znów będzie gospodarzem Salonu Literackiego pod dowództwem Remigiusza Grzeli czy też cyklu Klub Miłośników Kultury Żydowskiej oraz cyklu Mistrzowie Czytają, dzięki któremu mamy szansę posłuchać najlepszej prozy żydowskiej w najlepszych interpretacjach znanych aktorów. Na szczegóły tegorocznych imprez musicie jeszcze chwilę poczekać.

 

CENTRUM KULTURY JIDYSZ, ul. Andersa 15

Centrum Kultury Jidysz i Uniwersytet Trzeciego Wieku UTW (dla niezorientowanych – siedziba UTW mieści się w CKJ) w tym roku również otworzą dla nas swoje podwoje. Centrum Kultury Jidysz jest właśnie tym miejscem, do którego w czasie festiwalu zapraszamy nie tylko na dni otwarte CKJ i UTW, ale na sesję naukową oraz wykłady i spotkania.

 

BIŁGORAJ, LEONCIN, RADZYMIN, NOWY JORK

Właściwie można by powiedzieć, że Biłgoraj, Leoncin i Radzymin to tylko takie maleńkie okruchy Festiwalu Warszawa Singera. Ale jednak nie, bo przecież zanim patron naszego festiwalu, noblista Icchok Baszewis Singer dotarł do Warszawy, a później zamieszkał w wielkim Nowym Jorku, to tam, w ówczesnych polskich sztetlach, wszystko się zaczęło – i jego zainteresowanie literaturą, i być może już pierwsze próby pisarskie. Pamiętamy o tym i dlatego również w tym roku, jeszcze przed rozpoczęciem edycji warszawskiej, pierwsze nuty i pierwsze skecze żydowskie wybrzmią właśnie tam.

 

NIESPODZIANKI

Finał zostawiamy oczywiście na koniec… A w tym roku (jak zresztą co roku) jest na co czekać! Poprzednio pandemia przeszkodziła w Jej przyjeździe, ale w tym roku na pewno się uda! Koncert finałowy 19. Edycji festiwalu Warszawa Singera będzie należał do YASMIN LEVY.

W wielkim koncercie tej wspaniałej izraelskiej artystki, który odbędzie się (a jakże!) w Teatrze Wielkim, towarzyszyć będzie Gang Tango – skład, w którym pierwsze skrzypce – choć na kontrabasie – gra Sebastian Wypych, a towarzyszą mu: Grzegorz Lalek, Yechiel Hasson, Mirek Feldgebel i Piotr Kopietz. Nazwa „Gang Tango” już trochę zdradza, więc dodamy jeszcze tylko, że podczas koncertu obejrzymy pokaz tanga w wykonaniu Anny Iberszer i Piotra Woźniaka.

Najlepszą rozgrzewką przez finałem jest oczywiście Noc Klezmerów, która w tym roku powróci na Plac Defilad. Z pewnością będzie kolorowo i głośno. Zamiast długiego opisu wystarczy tych kilka słów: KOMMUNA LUX – Klezmer & Odessa Gangsta Folk z Ukrainy. Zapraszamy!

Klezmer & Odessa Gangsta Folk

 


Projekt Festiwal Warszawa Singera finansowany jest ze środków

Miasta Stołecznego Warszawy, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Ambasady Izraela w Polsce, Włoskiego Instytutu Kultury w Polsce

Partnerzy festiwalu:

Samorząd Województwa Mazowieckiego, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz, Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego, Teatr Wielki-Opera Narodowa, Austriackie Forum Kultury, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma, Muzeum Getta Warszawskiego, Projekt Plac Defilad, Stowarzyszenie Filmowców Polskich

 

Szczegóły

Start:
17 maja 2022
Koniec:
4 września 2022
Wydarzenie Category:
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera
Skip to content