Ładowanie Wydarzenia

Półmetek festiwalu, czyli bardzo muzyczna festiwalowa środa

-

Co zapamiętamy z tego dnia, prawdopodobnie trzy fantastyczne koncerty…

W Synagodze im. Małżeństwa Nożyków: „Nigunim” w wykonaniu Bastarda Trio, czyli Pawła Szamburskiego (klarnet), Tomasza Pokrzywińskiego (wiolonczela) i Michała Górczyńskiego (klarnet kontrabasowy) – koncert poświęcony mistycznym pieśniom chasydzkim z XVIII i XIX wieku, które są dla zespołu szczególnym źródłem inspiracji. Bez słów opowiadają o życiu pomiędzy oczekiwaniem na koniec świata, a radosną afirmacją życia, co przecież niejako stanowi istotę chasydyzmu. I taki właśnie był ten koncert, poruszający wiele strun i wzbudzający wiele emocji.

„Sefarad Al Tango”, czyli pieśni sefardyjskie i pieśni z kręgu kultury iberoamerykańskiej w nowej szacie muzycznej inspirowanej rytmami i barwami tanga i milongi argentyńskiej zabrzmiały na Scenie Letniej Teatru Żydowskiego. W koncercie wystąpili: Anna Riveiro (śpiew, tłumaczenia, koncepcja i scenariusz koncertu), Wojciech Gumiński (kontrabas), Piotr Kopietz (bandoneon) oraz Michał Pindakiewicz (gitara, aranżacje). A to z kolei był koncert pełen zmysłowości i emocjonalnej oraz muzycznej i wokalnej ekspresji.

„Kesher” w Teatrze Kwadrat, z przecudowną i co najmniej kilka lat wyczekiwaną naszej festiwalowej Niną Stiller (wokal), której towarzyszył wrocławski zespół EljazzER w składzie: Andrzej Waśniewski (lider, intrumenty klawiszowe), Jiri Tibitanzl (saksofon sopranowy), Tomasz Wilczyński (kontrabas) oraz Pavel Bjolek (perkusja). Podczas tego koncertu nie mogło być niespodzianek… Zgodnie za zapowiedziami „Kesher” – najnowszy projekt Niny Stiller z muzyką Andrzeja Wiśniewskiego – okazał się być przepełniony klimatyczną muzyka z etnicznym gruntem, jazzowym pierwiastkiem i szeroko pojętym world music w najwyższej próby wydaniu. I jeszcze ten wokal! Nina Stiller po prostu uwiodła nim publiczność!

Festiwal to oczywiście nie tylko koncerty, bo na przykład w Austriackim Forum Kultury odbyło się spotkanie cyklu „Opowiedz mi swoją historię” z Elżbietą Ficowską, przedstawicielką Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu w Polsce, które poprowadził Jan Ordyński.

W Centrum Kultury Jidysz – prezentacja filmów animowanych z kolekcji Ośrodka Pogranicze: „Sąsiedzi. Bajki, baśnie, legendy, pieśni i wspomnienia mieszkańców”– opowieści o wielokulturowej społeczności Sejn i okolic, a także, jak codziennie: Przegląd filmów Wojciecha Jerzego Hasa w Kinie Kultura. Tym razem była to bardzo ciekawa, ale i bardzo smutna „Nieciekawa historia” z 1982 roku, a przed projekcją spotkanie z aktorką Hanną Mikuć prowadził Marcin Radomski.

 


Organizatorem Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera jest Fundacja Shalom

Współpraca: Teatr Żydowski im. E.R i I. Kamińskich 


Projekt Festiwal Warszawa Singera finansowany jest ze środków

Miasta Stołecznego Warszawy, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Ambasady Izraela w Polsce, Włoskiego Instytutu Kultury w Polsce

Partnerzy festiwalu:

Samorząd Województwa Mazowieckiego, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz, Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego, Teatr Wielki-Opera Narodowa, Austriackie Forum Kultury, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma, Muzeum Getta Warszawskiego, Projekt Plac Defilad, Stowarzyszenie Filmowców Polskich

Szczegóły

Start:
1 września 2022
Koniec:
31 października 2022
Wydarzenie Category:
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera
Skip to content