Ładowanie Wydarzenia

Apel Dzieci Przeciwko Wojnie

10 kwietnia 2023 - 30 kwietnia 2023

W 80. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim zapraszamy uczniów i nauczycieli do akcji „Dzieci przeciwko wojnie” i  wspólnego odczytania imion żydowskich dzieci, które straciły życie w czasie II wojny światowej.

Tego dnia przewidziana jest również wyjątkowa lekcja historii, podczas której zostanie pokazany film „Holokaust oczami dziecka”, zrealizowany przez Fundację Shalom.

Wydarzenie powstało z inicjatywy dyrektorki Teatru Żydowskiego Centrum Kultury Jidysz Gołdy Tencer, we współpracy z Biurem Edukacji Urzędu m.st. Warszawy oraz Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz Fundacją Shalom.

Wojna to najokrutniejsza lekcja dla dzieci i dorosłych. Wojna uczy jak bardzo potrzebujemy pokoju, bezpieczeństwa, stabilności i ochrony. Wojna pokazuje jak nasza zwykła codzienność może w jednej chwili stać się nieosiągalnym marzeniem.  To od nas, naszej pamięci o cierpieniu tych najsłabszych i najbardziej bezbronnych zależy wspólna przyszłość.

Szanowni Państwo,

Zwracam się do Państwa z ogromną prośbą o dołączenie do naszej akcji DZIECI PRZECIWKO WOJNIE – KAŻDE DZIECKO MA IMIĘ. Szacuje się, że w czasie II wojny światowej zginęło ponad pół miliona żydowskich dzieci. Jedyne, co możemy dla nich dziś zrobić, to zachować pamięć. Zachęcam Państwa, aby 19 kwietnia, w 80. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim w Waszych szkołach został odczytany apel dla upamiętnienia najmłodszych ofiar wojny. Dla szkół, które zdecydują się wziąć udział w wydarzeniu, przygotujemy listę z imionami żydowskich dzieci, które straciły życie w czasie II wojny światowej. Ponadto szkoły otrzymają materiały edukacyjne zrealizowane Fundację Shalom, w oparciu o scenariusz przygotowany przez Wiesławę Młynarczyk, Bogusława Jędruszczaka, Roberta Szuchtę i konsultacje historyczne: Pawła Szapiro, doc. dr hab. Andrzeja Żbikowskiego: film o sytuacji dzieci żydowskich podczas niemieckiej okupacji oraz propozycje przykładowych lekcji dla nauczycieli. Celem naszej akcji jest wzmocnienie wśród dzieci i młodzieży świadomości i pamięci o naszej historii. Akcja Dzieci przeciwko wojnie – każde dziecko ma imię to efekt współpracy Teatru Żydowskiego Centrum Kultury Jidysz z Fundacją Shalom, Biurem Edukacji Urzędu m.st. Warszawy oraz Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. Na Państwa zgłoszenia  czekamy do 17.04.2023 r. Po potwierdzeniu wzięcia udziału w naszym projekcie, prześlemy Państwu mailem niezbędne materiały.

Zachęcamy wszystkie zainteresowane szkoły do dołączenia do wspólnego Apelu Dzieci Przeciwko Wojnie. To taki drobny gest, który wiele znaczy dla zachowania pamięci o waszych rówieśnikach.

Więcej informacji:

projekty@teatr-zydowski.art.pl(link sends e-mail);

telefon: 22 526 20 42

Czekamy na zgłoszenia szkół do 17.04.2023

Logo akcji przygotowane przez uczennice: Maję Błachnio i Alicję Guzowską pod opieką merytoryczną p. Katarzyny Szczudlińskiej, XCIV Liceum im. gen. Stanisława Maczka Warszawa.

Szczegóły

Start:
10 kwietnia 2023@08:00
Koniec:
30 kwietnia 2023@17:00
Wydarzenie Category:
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera
Skip to content