Ładowanie Wydarzenia

35 projektów na 35 lat Fundacji Shalom: Pomnik Janusza Korczaka

-

Dzień Dziecka to najlepszy moment do przypomnienia projektu poświęconego człowiekowi, dla którego dobro dziecka było najwyższym dobrem – Januszowi Korczakowi.

Nasza pamięć o Nim znalazła swój wyraz w postaci pomnika poświęconego Jemu i Jego dzieciom. Pomnik Janusza Korczaka stanął w miejscu, z którego Stary Doktor ze swoimi podopiecznymi wyruszył na Umschlagplatz. Siedmioramienne drzewo chroni pamięć o szlachetnym pedagogu i jego żydowskich wychowankach.

Narodziny idei powstania warszawskiego pomnika Janusza Korczaka to rok 1946. Jednak dopiero jesienią 1999 roku, z inicjatywy Gołdy Tencer – ówczesnej Dyrektor Generalnej Fundacji Shalom i prof. Jadwigi Bińczyckiej – ówczesnej Przewodniczącej Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, powrócono do tego tematu. W międzynarodowym konkursie na projekt pomnika wygrała koncepcja „Drzewo” autorstwa Bohdana Chmielewskiego i Zbigniewa Wilmy. We wrześniu 2003 roku w zachodniej części skweru położonego po stronie północnej Pałacu Kultury i Nauki wbudowano kamień węgielny, a długo oczekiwane odsłonięcie pomnika nastąpiło 1 czerwca 2006 roku. Inicjatorki budowy pomnika, Gołda Tencer i prof. Jadwiga Bińczycka na uroczystej ceremonii z radością przywitały nie tylko wielu znamienitych gości, ale przede wszystkim młodzież i dzieci przybyłe z placówek korczakowskich z całej Polski. Z kraju i zagranicy przyjechali także nieliczni, żyjący wychowankowie Janusza Korczaka.

Szczegóły

Start:
1 czerwca 2023
Koniec:
31 grudnia 2023
Wydarzenie Categories:
,
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera
Skip to content