Ładowanie Wydarzenia

16. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu ONLINE

-

Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbędą się 27 stycznia w formule online. Rozpoczną się o godzinie 13.00 transmisją modlitwy El Male Rachamim sprzed Pomnika Bohaterów Getta w Warszawie. Następnie głos zabiorą: Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski, Gołda Tencer – Dyrektorka Teatru Żydowskiego oraz Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich. Przypomnimy również przemówienie Pana Mariana Turskiego, byłego więźnia Auschwitz, Wiceprzewodniczącego Stowarzyszenie ŻIH, które wygłosił 27 stycznia 2020 podczas uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz.

O godz. 15.30 odbędzie się spotkanie online Jana Ordyńskiego z Alicją Schnepf i Ireną Senderską – przedstawicielkami Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Jak co roku zapalimy świece w swoich oknach, na ulice Warszawy wyjedzie symbolicznie pusty zabytkowy tramwaj oznaczony gwiazdą Dawida, a Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskiej zaprosi na spektakl. Obchody odbędą się pod Honorowym Patronatem Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Wszystkie wydarzenia będą emitowane na profilach FB Fundacji SHALOM oraz Teatru Żydowskiego, a także na teatralnym kanale YT.

 

Wydarzenia Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

W ramach obchodów Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w dniu 27 stycznia zaprosi o godz. 19.30 na pokaz spektaklu „Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie” Icchaka Kacenelsona w przekładzie Jerzego Ficowskiego, w reżyserii Gołdy Tencer i Szymona Szurmieja, ze scenografią Jerzego Kaliny. Spektakl zrealizowano na scenie Teatru Żydowskiego w Warszawie w roku 2003 z gościnnym udziałem Krystyny Jandy, Andrzeja Blumenfelda, Krzysztofa Gosztyły, Krzysztofa Kolbergera, Władysława Kowalskiego, Jacka Lenartowicza, Olgierda Łukaszewicza i Jerzego Treli oraz aktorów Teatru Żydowskiego w Warszawie i Moskiewskiego Chóru Kantorów.

„Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie” to najwybitniejsze literackie świadectwo Holokaustu i dzieło światowej literatury, wstrząsający poemat łączący w sobie elementy autobiograficznej opowieści, żałobnego trenu i historycznej relacji, będący jedną z najoryginalniejszych i najbardziej przejmujących świadectw Holokaustu – mówi Gołda Tencer, dyrektorka Teatru Żydowskiego i współtwórczyni spektaklu.

W ciągu całego dnia Teatr Żydowski w swoich mediach społecznościowych (na profilu FB oraz kanale YT) zaprezentuje pieśni getta w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego m.in. „Ani maamin”, „Ejli, Ejli”, „Mojde ani”.

 

Światło Pamięci
„Światło pamięci przywraca życie, od nas dzisiaj zależy, by to światło nie zgasło” – apeluje Gołda Tencer.
Po raz kolejny Fundacja Shalom prosi o zapalenie świec w oknie każdego domu w dniu 27 stycznia o godz. 18.00. Symbol płonącej świecy będzie wyrazem naszej pamięci i solidarności z milionami niewinnych ofiar Holokaustu oraz apelem o poszanowanie życia ludzkiego. „Światło Pamięci” będzie można także symbolicznie zapalić w Internecie na profilu Facebook Fundacji Shalom https://fb.me/e/ZYx7C5w8

 

Tramwaj – symbol
Jak co roku, 27 stycznia 2021 roku w godz. 12.00–18.00, na ulice Warszawy wyjedzie oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy tramwaj. Pusty pojazd będzie symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy w czasie II wojny światowej zostali wymordowani w obozach zagłady i w gettach. Tramwaj przejedzie trasą: Pl. Narutowicza – Marszałkowska – Stawki – Popiełuszki – Metro Marymont – Okopowa – Pl. Zawiszy – Pl. Narutowicza

 

W hołdzie tym, którzy odeszli
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 roku. Na datę obchodów wybrano 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku. Uchwalenie dnia pamięci miało na celu nie tylko uczczenie pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy, ale i wyraźny sprzeciw wobec nieuznawania Holokaustu za wydarzenie historyczne. W swojej rezolucji Zgromadzenie Ogólne ONZ wezwało również do przedsięwzięcia środków mobilizujących narody, aby podtrzymać pamięć i edukację na temat Holokaustu, by ten czas był dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami.

 

Na uroczystości zaprasza Fundacja Shalom

Współorganizatorami wydarzeń są: Stołeczna Estrada, Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o. oraz Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz

Patronat medialny na obchodami objęła Telewizja Polska S.A.

Szczegóły

Początek:
24 stycznia 2021
Koniec:
31 stycznia 2021
Kategorie Wydarzenie:
, ,
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera
Skip to content