godz. 11.00-20.00


Dzień otwarty Uniwersytetu Trzeciego Wieku Teatru Żydowskiego – Centrum Kultury Jidysz

Uniwersytet Trzeciego Wieku to miejsce unikatowe w skali światowej. Ma za sobą już 13 lat sukcesów w różnych dziedzinach artystycznych – zespół teatralny, tańca izraelskiego czy teatr „Pantomimki” mogą pochwalić się licznymi nagrodami w przeglądach i festiwalach senioralnych. Poza zajęciami artystycznymi na Uniwersytecie Trzeciego Wieku odbywa się wiele innych ciekawych warsztatów oraz wykłady na temat historii i kultury Żydów Polskich. UTW został założony przez Fundację Shalom z inicjatywy Gołdy Tencer, dziś działa w ramach Teatru Żydowskiego-Centrum Kultury Jidysz. Podczas dnia otwartego zaprasza wszystkich zainteresowanych na prezentację swojej oferty, przy okazji prezentując program przygotowany specjalnie na ten dzień!


godz. 11.00-13.00 Warsztaty kulinarne: SUKKOT WCZORAJ I DZIŚ

Prowadzenie: Małgorzata Blicharz

Podczas warsztatu odbędziemy podróż kulinarną od tradycyjnej kuchni izraelskiej (zaprezentujemy m.in. baba ghanoush – potrawę o orientalnych korzeniach) po tradycyjną kuchnię Żydów aszkenazyjskich. Wspólnie przygotujemy aromatyczną potrawę sukkotową.

Prowadząca warsztaty Małgorzata Blicharz od kilku lat zajmuje się kuchnią koszerną prowadzoną przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie.

Liczba miejsc ograniczona. Zapisy na warsztaty pod adresem: utw@jidysz.org.pl

godz. 11.00 Pokaz filmu: KTO NAPISZE NASZĄ HISTORIĘ [Who Will Write Our History], reż. Roberta Grossman

Dokument fabularyzowany, USA/Polska 2018, 97 min

Film przybliżający historię Archiwum Ringelbluma, stworzonego w warszawskim getcie przez grupę historyków i społeczników Oneg Szabat, której celem było dokumentowanie wszelkich aspektów życia w getcie, a później również sytuacji Żydów w okupowanym kraju i masowej zagłady narodu. W części fabularyzowanej wystąpili: Karolina Gruszka, Jowita Budnik, Piotr Głowacki i Wojciech Zieliński. Swojego głosu udzielił Ringelblumowi Adrien Brody.

Film w języku angielskim z napisami polskimi i angielskimi

San Francisco JFF 2018, Camerimage 2018, Nagroda Specjalna 16. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej

Wstęp wolny

godz. 13.00-14.00 Warsztaty lalkarskie

Prowadzenie: Katarzyna Batarowska

Grupa teatralna Simche działająca na Uniwersytecie Trzeciego Wieku zaprasza na warsztaty tworzenia lalek. Poznamy tajniki sztuki lalkarskiej oraz podstawowy warsztat aktora teatru lalek.

Prowadząca warsztaty Katarzyna Batarowska jest twórczynią i reżyserką grupy teatralnej Simche.

Wstęp wolny

godz. 14.00-15.00 Warsztaty plastyczne: MENORA

Prowadzenie: Anna Czubaczyńska

Podczas zajęć zapoznamy się z techniką collage’u, podstawowymi zasadami kompozycji oraz nauczymy się, w jaki sposób właściwie dobierać barwy. Poznamy symbolikę i znaczenie menory w judaizmie i w kulturze żydowskiej.

Prowadząca warsztaty Anna Czubaczyńska jest artystką plastykiem, dyplomowaną nauczycielką sztuk plastycznych.

Wstęp wolny

godz. 15.00-16.00 Warsztaty wycinanki żydowskiej

Prowadzenie: Wiesława Rawska-Tejszerska

Podczas warsztatów zapoznamy się z różnymi rodzajami wycinanki żydowskiej, dowiemy się o tradycji, symbolach i kolorystyce stosowanej w tworzeniu wycinanek.

Prowadząca warsztaty Wiesława Rawska-Tejszerska, długoletnia słuchaczka UTW, pod kierunkiem Moniki Krajewskiej tworzy niepowtarzalne prace, osiągając niezwykle ciekawe efekty artystyczne.

Wstęp wolny

godz. 16.00-17.30 Warsztaty tańca izraelskiego

Prowadzenie: Monika Leszczyńska

Podczas warsztatów poznamy znaczenie tańca izraelskiego w kulturze żydowskiej. Warsztaty będą połączone są z pokazem tańca w wykonaniu studentek Uniwersytetu III Wieku.

Monika Leszczyńska znana instruktorka tańców izraelskich, prowadzi regularne zajęcia z grupą Snunit. Od lat uczy stawiać pierwsze kroki w tańcu izraelskim uczestników licznych warsztatów w całej Polsce. Czerpie wiedzę od najlepszych instruktorów izraelskich, takich jak: Moshiko Halevy, Shmulik Govari, Gadi Biton, Rafi Ziv, Dudu Barzilay. Oddana idei tańca, który łączy. Przekonana, że bezcenną radość ruchu można odnaleźć w każdym wieku i momencie życia.

Wstęp wolny

godz. 17.30-20.00 Potańcówka międzypokoleniowa | DJ GRAJEK KRAWIEC

Na zakończenie Dnia Otwartego zapraszamy wszystkich na potańcówkę międzypokoleniową w klimatach muzyki latynoamerykańskiej, tanecznego jazzu oraz klasyki muzyki rozrywkowej z akcentami muzyki żydowskiej i klezmerskiej.

Zagra dla nas DJ Grajek Krawiec  propagator muzyki, głosiciel tolerancji, „postać z pogranicza nierealności”, który specjalnie dla nas zaprezentuje muzykę z minionych epok.

Wstęp wolny


Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15

Wstęp wolny, na wybrane zajęcia obowiązują zapisy


Partner pokazu filmu: Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej, www.Wjff.pl

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38