Czytanie performatywne: „NOWE CZASY” Aliny Świdowskiej, reż. Karolina Kirsz

Reżyseria: Karolina Kirsz

Występują: Wanda Siemaszko, Małgorzata Trybalska, Małgorzata Majewska, Barbara Szeliga, Karolina Kirsz, Rafał Rutowicz, Piotr Sierecki, Dominik Rybiałek, Alina Świdowska

„Jestem bardzo dojrzałą osobą, a debiutantką. Po wielu latach doświadczeń w zawodzie aktorki, przyszedł czas refleksji. Chęć pisania tkwiła we mnie od dawna, była pierwszym sposobem, w jaki chciałam wypowiadać siebie. Byłam smutnym dzieckiem urodzonym po Holocauście, w rodzinie ocalałej bohaterki, która wierzyła, że możliwe jest rozpoczęcie nowego życia na gruzach dawnego, chorego świata. Że jest szansa na zbudowanie lepszego. Ale myliła się. Świat odrodził się wraz ze swoimi chorobami.

Sztuka, którą napisałam, jest oparta na refleksji, że niespodziewanie, nie wiadomo nawet kiedy, nastał czas okopywania się we własnych grajdołkach. Mamy swoje przekonania, które identyfikujemy z przekonaniami grupy innych osób. I chcemy, aby nasza grupa miała siłę i wpływy. Grupy pęcznieją i przestają się wzajemnie potrzebować, nie porozumiewając się ze sobą. Powoli porozumienie nie jest możliwe. Nawet w obrębie rodzin przestaliśmy umieć ze sobą rozmawiać, bo każdy może należeć do innej grupy. Wykrzykujemy sobie nawzajem hasła, które reprezentują poglądy grupy, nie próbując się wzajemnie z uwagą wysłuchać. Bardzo szybko stajemy się wrogami, oceniając się zbyt powierzchownie.

A pomiędzy nami snują się cienie dawnego, niewybrzmiałego życia. Nasi umęczeni umarli. Niczego od nas nie potrzebują. Chcą dożyć swoje życie, ale to niemożliwe, bo są umarli, a życie umarłych trwa wiecznie.”

[Alina Świdowska]

Alina Świdowska – aktorka i śpiewaczka, od wielu lat aktorka Teatru Żydowskiego w Warszawie, wcześniej współpracowała m.in. z Teatrem Współczesnym w Szczecinie oraz Teatrem na Targówku. Córka lekarki Adiny Blady-Szwajger, która i jako jako lekarz pediatra, i jako człowiek przeżyła zagładę getta warszawskiego i zagładę jego dzieci. 

Scena Letnia Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35

Wstęp po potwierdzeniu obecności od 3 do 19 sierpnia w Biurze Festiwalowym na ul. Senatorskiej 35; miejsca nie są numerowane

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content