Żydzi polscy

Żydzi polscy to nowoczesny portal poświęcony historii i dziedzictwu kulturowemu Żydów. To wirtualna przestrzeń, w której przeszłość łączy się z teraźniejszością, wchodząc w dialog z tym, co się właśnie zdarza. Na setkach starych fotografii powracają zapomniane postacie. Z ocalałych zdjęć wyłaniają się sylwetki rodzin żydowskich, które opowiadają swoje historie. Wśród licznych zbiorów prezentowane są pochodzące z XIX i XX wieku fotogramy należące do kolekcji Fundacji Shalom, wydane w postaci albumu „I ciągle widzę ich twarze”.

 

Portal nie jest jednak albumem rodzinnym, ani kroniką historyczną. Nie ma i nie będzie w nim ostatniej strony. Otwarta formuła Internetu daje możliwość ciągłego poszerzania zbioru. Pod adresem www.zydzipolscy.pl każdy może umieścić wspomnienia o swoich bliskich, archiwalne listy, pamiętniki czy fotografie. W efekcie to właśnie odbiorcy portalu współtworzą ostateczną wersję wirtualnego przekazu. Stale aktualizowany materiał wciąż na nowo tworzy portret żydowskiego świata. Portal jest żywą panoramą społeczności żydowskiej na ziemiach polskich. Pokazuje codzienność rzemieślników i sprzedawców, ulice, kamienice, młyny, sklepy. Dotyka również sfery religijnej obrzędowości poprzez dokumentowanie sylwetek wiernych i rabinów, ceremonii ślubnych i pogrzebowych, kadyszy, a także przestrzeni kirkutów. Każde zdjęcie to ślad minionej rzeczywistości, którą możemy dzięki nim przywrócić.

 

Zapraszamy Państwa do zamieszczania materiałów i komentarzy na stronie projektu. Portal „Żydzi polscy” jest otwarty dla wszystkich tych – pasjonatów i świadków historii, naukowców i ośrodków badawczych – którzy chcieliby wspólnie z Fundacją Shalom podjąć trud odtworzenia świata Żydów polskich.

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Skip to content