2016

XIII EDYCJA FESTIWALU WARSZAWA SINGERA

26 SIERPNIA – 4 WRZEŚNIA 2016

Trzynasta, ale wbrew przesądom – wcale nie pechowa edycja Festiwalu Warszawa Singera przeszła już do historii, a zaczęła się w Biłgoraju, Radzyminie i Leoncinie. W Biłgoraju wydarzeniem był koncert „Muzyka i taniec sąsiadów” w wykonaniu zespołu Szalom Chełm z Chełma oraz tatarskiego zespołu muzyczno-tanecznego „Buńczuk” z Białegostoku. Nie mniejsze zainteresowanie wzbudził koncert finałowy biłgorajskiej części festiwalu, na którym zaprezentowali się aktorzy Teatru Żydowskiego w Warszawie, laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego im. Singera, Grupa Folklorystyczna „Pokolenia”, Teatr Poezji i Piosenki Biłgorajskiego Centrum Kultury, Kinga Dziduch oraz – ponownie – zespół „Buńczuk”. W Leoncinie śpiewali: Jolanta Mrotek i aktorzy Teatru Żydowskiego. Ci ostatni zaprezentowali się także w Radzyminie podczas koncertu „Śmiech to zdrowie – lekarze każą się śmiać” z gościnnym udziałem Jacka Wójcickiego.

Warszawska część festiwalu trwała od 26 sierpnia do 4 września. Nie zabrakło atrakcji dla miłośników muzyki w najlepszym wykonaniu. W ramach Singer Jazz Festiwal zaprezentowali się: Nahorny Trio, zespół Trio Wania/Bernstein/Parker/Grey, Dominik Bukowski Group, Sefardix, World Citizen Band, Oleś Brothers, Savannah And The Stringz, duet Maciej Obara – Dominik Wania, Trio Kuby Stankiewicza, Francesco Bruno Ensemble, Trio Jachna-Wójciński-Szpura, Małgorzata Hutek Quintet, zespół Sphere, Orange Train, Lena Piękniewska i Paweł Skorupka oraz Leszek Żądło. Śpiewali także: Alona Szostak, Izabella Rzeszowska, Alosza Awdiejew, Ryszard Leoszewski, Danuta Stankiewicz, siostry Rajfer, Trio Sormeh, Olga Avigail i zespół Klezmersi. Wydarzeniem były wielkie koncerty: Koncert Kantoralny w Synagodze Nożyków z udziałem Benziona Millera, Yakoowa Lemmera, Tzudika Greenwalda z towarzyszeniem muzyków Warszawskiej Opery Kameralnej, koncert „Requiem na Placu Grzybowskim, oraz – jak zawsze! – koncert finałowy festiwalu, tym razem w wykonaniu zespołu The Klezmatics z USA, zatytułowany „Tribute to Warsaw”.

Festiwal Warszawa Singera to w równej mierze festiwal muzyczny, co teatralny. Teatr Żydowski w Warszawie zaprezentował przedstawienia: „Matki” Patrycji Dołowy w reżyserii Pawła Passiniego, „Śmierć pięknych saren” Oty Pavla w reżyserii Jana Szurmieja, „Aktorzy żydowscy” w reżyserii Anny Smolar wg scenariusza Michała Buszewicza (przedstawienie to nagrodzone zostało Nagrodą Aktorską dla wszystkich występujących w nim aktorów na 56. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych). Teatr Yiddishpiel z Izraela pokazał spektakl „The Kishka Monologues”, Miejski Teatr Trešnija z Chorwacji – przedstawienie „Anne Frank”, a lubelski Teatr NN – spektakl „Ostatni demon – powrót”. Wydarzeniem teatralnym był także cykl „Czytelnia pisarzy żydowskich. Mistrzowie czytają”, gdyż podczas tegorocznej edycji dzieła klasyków literatury żydowskiej czytali najprawdziwsi Mistrzowie – Olgierd Łukaszewicz i Janusz Gajos.

Jak co roku nie zabrakło ciekawych spotkań z osobami ze świata kultury, sztuki oraz działaczami społecznymi. Odbyły się także wykłady, warsztaty, wystawy sztuki plastycznej. We współpracy z Iluzjonem Filmoteki Narodowej odbył się przegląd filmów i przedstawień Teatru Telewizji związanych tematycznie lub autorsko z kulturą żydowską, na którym zaprezentowano  „Akademię Pana Kleksa” (reż. Krzysztof Gradowski), „Austerię” (reż. Jerzy Kawalerowicz), „Podróże Pana Kleksa” (reż. Krzysztof Gradowski), „Przybysza z Narbony” (reż. Laco Adamik), „Tryumf Pana Kleksa” (reż. Krzysztof Gradowski) oraz „Tomasso del Cavaliere” (reż. Roland Rowiński). Kinomani mogli także poznać warszawskie zakątki związane z filmami o tematyce żydowskiej podczas spaceru „Po Warszawie – żydowskim szlakiem filmowym”, który poprowadził Rafał Dajbor.

Festiwal Warszawa Singera to inicjatywa Fundacji Shalom, której celem jest przywrócenie, choć na kilka dni, atmosfery przedwojennej Warszawy: „Chcemy pokazać kulturę jidysz, jej znakomitą literaturę i dorobek. Książki, muzyka, teatr, kuchnia, rozmowy z twórcami i artystami – tego nie mogłoby zabraknąć na naszym Festiwalu. Prezentujemy naszym widzom pisarzy, muzyków, artystów różnych formacji i pokoleń i ich innowacyjne projekty. Dajemy też szansę poznania żydowskiej historii i zwyczajów. Rozmawiamy z ekspertami, historykami, naukowcami, umożliwiamy dyskusję i wymianę poglądów, staramy się być wydarzeniem, dzięki któremu dialog historii z współczesnością jest możliwy i efektywny”.

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera
Skip to content