2020
XVII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Kolejna edycja festiwalu już za nami. Festiwal po raz pierwszy sięgnął po nowatorską formułę, dostosowaną do nowego stylu życia. Bogata oferta artystyczna była dostępna bardziej niż kiedykolwiek – w wydarzeniach festiwalowych można było uczestniczyć w wersji off-line i on-line.
Koncerty, przedstawienia na żywo a nawet tradycyjne cykle spotkań z literatami i artystami, promocje nowości wydawniczych, pokazy filmowe, spacery edukacyjne po Warszawie, debaty i warsztaty miały bardziej kameralny charakter niż w poprzednich latach.
Główny plener wydarzeń festiwalowych przeniósł się w tym roku z Placu Grzybowskiego do Centrum Praskiego Koneser. Koncerty i spektakle odbywały się w Synagodze im. Nożyków, na Scenie Letniej Teatru Żydowskiego, w Teatrze Kwadrat, Centrum Kultury Arsus, Wawerskim Centrum Kultury oraz na warszawskich scenach klubowych – Hard Rock Cafe i Pardon, to tu, a spotkania w Austriackim Forum Kultury czy Filmotece Narodowej.
Podczas minionej edycji na naszych scenach wystąpili m.in. Kayah & Transoriental Orchestra, Kroke, Włodek Pawlik Trio, Vadim Brodski, Warszawskie Combo Taneczne, Monika Chrząstowska & Sentido, Mikołaj Trzaska, Jerzy Małek Trio, Szymon Łukowski Trio, grupa Jachna/Kądziela/Gwadera. Pomimo obostrzeń epidemicznych przybyli także goście z zagranicy: kantor Yoni Rose i duet Karsten Troyke i Sharon Brauner z Niemiec, Francesco Bruno Quartett z Włoch, Pressburger Klezmer Band ze Słowacji, Vienna Tango Sextett z Austrii i Liudas Mockunas z Litwy.
Mieliśmy okazję obejrzeć spektakl gości z Danii „Hiob – prosty człowiek” oraz najciekawsze spektakle Teatru Żydowskiego w Warszawie, w tym m.in. „Balkon Goldy” i „PEKIN”.
Do najważniejszych wydarzeń festiwalowych można też zaliczyć rozmowy Remigiusza Grzeli m.in. z prof. Irene Veisaite, Danielem Passentem i Mirosławem Tryczykiem oraz rozmowy Katarzyny Montgomery z zaproszonymi artystami, a także spotkania z literaturą żydowską, w interpretacji Danuty Stenki i Zbigniewa Zamachowskiego.
Nie zabrakło też tradycyjnych wydarzeń, takich jak świąteczny wieczór Szabat Szalom na Placu Grzybowskim oraz dni otwarte Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Centrum Kultury Jidysz.
Nie był to łatwy rok, ale dużo się działo i ten festiwal także zaliczamy do niezwykle udanych. Cieszymy się też, że naszym gościom z całego świata tak bardzo spodobało się oglądanie wydarzeń festiwalowych on-line.
Fot. Marta Kuśmierz
Program XVII Festiwalu Warszawa Singera
23 sierpnia – niedziela
24 sierpnia – poniedziałek
25 sierpnia – wtorek
26 sierpnia – środa
27 sierpnia – czwartek
28 sierpnia – piątek
29 sierpnia – sobota
30 sierpnia – niedziela