Wykład: CHASYDZI Z GER | Hanna Kossowska

Opowieść o miasteczku GER i jego mieszkańcach na przestrzeni około 130 lat.

W XIX wieku Ger, czyli Góra Kalwaria była pulsującym centrum dwóch religii – katolickiej, z licznymi klasztorami, kościołami, kaplicami, i judaizmu. Ger stało się jednym z najważniejszych ośrodków chasydyzmu w Polsce. W II połowie XIX w. zaczęli licznie przybywać zwolennicy cadyka Icchaka Meira Rothenberga – tak wyrosła dynastia Alterów…

W mroźną, lutową noc 1941 r. wszystkich wywieziono do warszawskiego getta, a stamtąd do ‎Treblinki. Zginęło tam 3270 gerskich Żydów. Ocalało niewielu. ‎Dynastia Alterów przestała istnieć w Polsce.

Hanna Kossowska studiowała historię sztuki i etnografię oraz malarstwo i grafikę. Aktorka, malarka, maszgicha oraz animator kultury żydowskiej. Obecnie prowadzi warsztaty z kaszrutu, halachy, jidyszkajtu i sztuki żydowskiej. Zajmuje się malarstwem, grafiką i projektowaniem biżuterii. Ma w dorobku ponad trzydzieści wystaw oraz wiele projektów kostiumów i scenografii. Od wielu lat związana z festiwalami: Warszawa Singera w Warszawie, Zbliżenia w Gdańsku i Kultury Żydowskiej w Krakowie, na których jej warsztaty, zarówno artystyczne jak i kulinarne, cieszą się ogromną popularnością.


Księgarnia BookBook przy MDM, ul. Koszykowa 34/50

Wstęp wolny


Zorganizowano we współpracy z księgarniami BookBook

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38