Spacer: Wczoraj Leszno, dziś Muranów | Krystyna Bartos

Jurydyka Leszno była w historii Warszawy miejscem szczególnym.

Przez długie lata mieszkali tu obok siebie kalwini, luteranie, katolicy i ludność żydowska. Na miejsce swojego zamieszkania wybierali Leszno przybywający do Warszawy hugenoccy rzemieślnicy, z których kilku realizowało zamówienia dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Tu ewangelicy założyli swój pierwszy cmentarz  (aż do drugiej wojny światowej przetrwał pomnik nagrobny Butzaua, hajduka który zginął w obronie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w czasie porwania króla przez konfederatów barskich), potem ewangelicki szpital i kościół.

W drugiej połowie XIX w. na Lesznie i Muranowie zaczęła się osiedlać ludność żydowska.

Wraz ze wzrostem liczby mieszkańców żydowskich pojawiały się na Lesznie i w okolicach instytucje życia żydowskiego. Powstawały domy modlitwy, ale też księgarnie i wydawnictwa (np. Bernarda Lesmana, Leszno nr policyjny 13), szkoły, biblioteki, teatry, w których rozbrzmiewał język jidysz. Na Nalewkach, Nowolipiu i Nowolipkach znajdowały się redakcje popularnych gazet wydawanych w jidysz (Der Moment, Unzer Expres) i po polsku (Nasz Przegląd).

Do drugiej wojny światowej w niewielkiej odległości od siebie znajdowały się: katolicki kościół Narodzenia NMP, kościół ewangelicko-reformowany, żydowskie domy modlitwy, chasydzkie sztible i postępowa Synagoga na Tłomackiem.

Trasa spaceru poprowadzi przez miejsca przypominające o wielokulturowości mieszkańców tej części Warszawy i nowe ulice Muranowa, które zostały zbudowane po drugiej wojnie światowej.


Miejsce zbiórki: przed kinem Muranów, ul. Gen. Andersa 5 (spacer zakończy się przed bramą Ogrodu Krasińskich)

Czas spaceru: ok. 2 godzin

Wstęp wolny

 

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38