Spotkanie wokół książki „Moja dzika koza. Antologia poetek jidysz”, wybór i opracowanie: Karolina Szymaniak, Joanna Lisek, Bella Szwarcman­-Czarnota

Spotkanie z cyklu „Żydowski Salon Literacki” z współautorkami tomu: Bellą Szwarcman-Czarnotą, Joanną Lisek oraz ilustratorką Aleksandra Czudżak

Wybrane wiersze przeczyta Sylwia Najah

Wydawnictwo: Austeria

Kraków-Budapeszt-Syrakuzy 2018, s. 624.

Prezentowana książka to efekt ponad dziesięciu lat pracy trzech badaczek i tłumaczek literatury jidysz: Joanny Lisek, Belli Szwarcman-Czarnoty i Karoliny Szymaniak. Zawiera ona 270 tekstów, powstałych od XVI do XXI w., pióra 50 autorek i składa się z 17 działów ułożonych tematycznie i przełożonych przez kilkanaścioro tłumaczek i tłumaczy. Całość poprzedzona została wstępem, zaopatrzona w słowniczek, biografie autorek i tłumaczek. Jest to pierwsza w Polsce tak przekrojowa antologia jidyszowej poezji, obejmująca zarazem teksty dawne, jak i nowoczesne i zupełnie współczesne. Proponuje spojrzenie na twórczość jidyszową – z perspektywy studiów genderowych i szerzej – kulturowych. Książka została wydana z ilustracjami Aleksandry Czudżak, które tworzą kolejną jej warstwę – współczesną wizualną interpretację i dialog z tekstami poetek. 

„Nie sposób przecenić prezentowanego zbioru utworów – zarówno pod względem objętości, jak i wysokiego poziomu przekładów. Antologia ta ma szansę na stałe wpisać się w analizy historycznoliterackie oraz znacząco wpłynąć na przesunięcie zainteresowań badawczych w polskojęzycznej krytyce feministycznej.” (z recenzji Agnieszki Gajewskiej) 

„Nadciągają wiersze – czas czytać, czytajmy, bo oto mamy w rękach niezwykłą antologię: Moja dzika koza. Antologia poetek jidysz. (…) To (…)  książka, (…)  której pominąć nie będzie można, jeśli ktokolwiek będzie chciał powiedzieć, że wie coś o poezji.”  (z recenzji Urszuli Chowaniec)

Joanna Lisek – literaturoznawczyni, tłumaczka, pracuje w Katedrze Judaistyki im. T. Taubego.

Bella Szwarcman-Czarnota – filozofka, tłumaczka z francuskiego, jidysz i rosyjskiego, redaktorka i felietonistka czasopisma „Midrasz”.

Karolina Szymaniak – literaturoznawczyni, tłumaczka, pracuje w Żydowskim Instytucie Historycznym i w Katedrze Judaistyki im. T. Taubego.


Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15

Wstęp wolny

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38