Promocja książki: GOŁDA | Gołda Tencer, Katarzyna Przybyszewska-Ortonowska

Spotkanie z cyklu „Żydowski Salon Literacki”, z udziałem: Gołdy Tencer, Katarzyny Przybyszewskiej-Ortonowskiej, Dawida Szurmieja, Janusza Tencera oraz Remigiusza Grzeli

Historia Gołdy Tencer, aktorki, pieśniarki, dyrektor Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie Centrum Kultury Jidysz, założycielki Fundacji Shalom, to gotowy materiał na film.

Urodzona w powojennej Łodzi, mówiąca w jidysz, z pamiętania i ratowania kultury i tradycji żydowskiej stworzyła swoją życiową misję. Jej dzieciństwo to żydowska szkoła im. Icchoka Lejba Pereca, nieobecny wzrok ojca, który wywieziony z warszawskiego getta, przeżył  Auschwitz i Mauthausen, wspomnienia matki, która przetrwała wojnę w syberyjskich łagrach, zapachy żydowskich potraw: wątróbki, cebulki czy czulentu, rozmowy w mame loszyn czyli języku matki – jidysz, kadysz i płacz po milionach zamordowanych Żydów.

W pozornie spokojne życie Gołdy Tencer niespodziewanie wkracza polityka, a za nią Marzec 1968 roku. Gołda jako jedna z nielicznych zostaje w Polsce, przenosi się do Warszawy, zaczyna pracę w Teatrze Żydowskim, gdzie po wyjeździe wielkiej żydowskiej aktorki Idy Kamińskiej i tysięcy Żydów polskich, aktorzy grają przy pustej widowni. Tu zaczyna się jej aktorska kariera, tu poznaje miłość życia – aktora i reżysera, dyrektora Teatru Żydowskiego Szymona Szurmieja, tu w końcu zaczyna walczyć o pamięć i szacunek dla żydowskiej kultury.

W życie Gołdy Tencer los wpisuje zwykłych i niezwykłych ludzi, odnalezione przedmioty i fotografie, które jak miliony pomordowanych miały zniknąć z powierzchni ziemi, politykę i historię wielu pokoleń polskich Żydów, miesza przeszłość z teraźniejszością, sztukę z rzeczywistością.

Katarzyna Przybyszewska-Ortonowska, z wykształcenia prawnik, redaktor naczelna magazynów VIVA!, VIVA! MODA i portalu internetowego viva.pl. Autorka kilkuset wywiadów i reportaży, w tym autorskiego cyklu „Śladami gwiazd”, w którym zabiera znane osobowości świata kultury i sztuki w miejsca, które zmieniły ich życie. Współautorka, razem z Moniką Kuszyńską, książki „Drugie życie”, autorka tomiku poezji „Przepustka do wiecznej wiosny”.

Wydawnictwo: Edipresse Książki


Duża Scena Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Wstęp po potwierdzeniu obecności, wejściówki do odbioru od 5 sierpnia w Biurze Festiwalowym Fundacji Shalom, ul. Senatorska 35, tel. 883 619 298, 883 619 301

 

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38