Noc klezmerów – koncert plenerowy: FRANK LONDON |US| | ORKIESTRA KLEZMERSKA TEATRU SEJNEŃSKIEGO |PL|

Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego wystąpi w składzie: Dominika Korzeniecka (perkusja), Mateusz Bartosiewicz (perkusja), Borys Pol (perkusjonalia), Tadeusz Soroko (tuba), Michał Jachimowicz (sakshorn tenorowy), Mateusz Sznejkowski (puzon suwakowy), Milena Moniuszko (perkusjonalia), Patryk Masłowski (puzon wentylowy), Dominik Sekura (trąbka), Kacper Szroeder(trąbka), Marcin Dąbrowski (trąbka), Michał Popiel (trąbka), Maciej Popiel (saksofon altowy, klarnet), Paweł Jaczewski (saksofon altowy), Maja Misiukanis (saksofon altowy), Janek Głembocki (saksofon altowy), Mikołaj Pol (wibrafon, cymbały), Michał Moniuszko (kontrabas), Wojciech Szroeder (akordeon)

Prowadzenie: Dawid Szurmiej

Frank London – nowojorski kompozytor i trębacz, jeden z najwybitniejszych artystów tzw, Nowej Żydowskiej Muzyki, laureat nagrody Grammy. Założyciel The Klezmatics i lider Frank London Klezmer Brass Allstars. Inne jego projekty to m.in.: Nigunim Trio, The Zmiros Project (żydowskie pieśni mistyczne), The Shekhina Big Band, The Debt (film i teatr muzyczny), Invocations (muzyka kantoralna), współtworzył Les Miserables Brass Band oraz Klezmer Conservatory Band, jest członkiem Hasidic New Wave. Skomponował muzykę do „A Night in the Old Marketplace”, największego i najważniejszego żydowskiego arcydzieła od czasów „Skrzypka na dachu”. Często zapraszany do współpracy przez rozmaitych artystów, również z kręgów jazzowych, bluesowych i rockowych. Współpracował z takimi muzykami jak: John Zorn, LL Cool J, Lester Bowie Brass Fantasy, Dawid Byrne, Gal Costa, LaMonte Young, Iggy Pop, Natalie Merchant, They Might Be Giants, John Cale, Itzhak Perlman i Jon Spencer Blues Explosion. Wystąpił gościnnie na ponad 100 płytach i zagrał w ponad 300 nagraniach. Oklaskiwano go na największych międzynarodowych festiwalach, a jego koncerty wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością.

Orkiestrę Klezmerską Teatru Sejneńskiego tworzą młodzi ludzie związani z Fundacją i Ośrodkiem Pogranicze – sztuk, kultur, narodów w Sejnach, odwołującymi się do wielokulturowego dziedzictwa Europy Środkowowschodniej. Orkiestra powstała w trakcie pracy nad teatralną inscenizacją „Dybuka” An-skiego, mającego premierę w 1996 roku. Od tego czasu trwa fascynująca przygoda młodych ludzi z pogranicznych Sejn z muzyką klezmerską, a dzisiaj to już kolejne pokolenie sejneńskich muzyków.

Muzyka klezmerska jest obecna w Sejnach w Białej Synagodze niemalże na co dzień. Letnie koncerty gromadzą szeroką publiczność i wrosły już w krajobraz sejneńskich wydarzeń kulturalnych. Orkiestra Klezmerska dla młodych z Sejn jest doświadczeniem, które czasem prowadzi dalej i wpływa na wybory oraz staje się ścieżką życia.

Dzisiaj sejneńscy muzycy zasilają warszawską scenę muzyczną, grają w najciekawszych formacjach, tworzą własne inicjatywy muzyczne. Spotkania z Mikołajem Trzaską i Raphaelem Rogińskim, wybitnymi muzykami młodego pokolenia poszukującymi inspiracji w muzyce żydowskiej, którzy w ciągu ostatnich lat odwiedzali Sejneńską Spółdzielnię Jazzową (kolejny długofalowy program prowadzony przez sejneńskich muzyków) zaowocowały nowym brzmieniem muzyki żydowskiej w Sejnach.


Koncert plenerowy na Placu Grzybowskim

Wstęp wolny

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38