Koncert: MUZIKAIM | KAPELA BRODÓW |PL|

Kapela Brodów, jedna z najlepszych polskich grup folkowych, jest laureatem licznych konkursów (m.in. na Folkowy Fonogram Roku – Nowa Tradycja organizowanym przez Polskie Radio). Zespół jest chętnie zapraszany na różnego rodzaju festiwale w Polsce i w całej Europie. Koncertował m.in w Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Anglii, Rosji, na Węgrzech , Rumuni, Białorusi, Litwie, Estonii, Szwecji.

W zależności od repertuaru i okoliczności, zespół grywa w różnych składach, a liderem grupy jest Witek Broda – grający na skrzypcach i lirze korbowej, od wielu lat przemierzający Polskę w poszukiwaniu zapomnianych melodii i ostatnich ludowych muzykantów. „Repertuar kapeli wziął się z mojej włóczęgi, wyobraźni i gustu. 25 lat wędrówek po wsiach, wertowania dzieł Oskara Kolberga, archiwów KUL i PAN, autorów znanych i nieznanych. Granie ze stuletnim skrzypkiem to doświadczenie szczególne – muzyczne i duchowe. Zawsze wiedziałem, że istnieje specyficzna nuta narodu, atom muzyczny, rozpoznawalny i nieobliczalny. Znalazłem go na samym początku, stąd Kapela Brodów.” – mówi o swojej muzyce.

Na repertuar działającej od 1992 roku kapeli składają się utwory i świeckie, i religijne, pochodzące ze zbiorów własnych, zbiorów Oskara Kolberga, Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk i Katedry Etnomuzykologii Sakralnej KUL.

W swoich wykonaniach zespół zachowuje oryginalne maniery wykonawcze oraz – w przypadku muzyki religijnej – właściwy jej tematyce kontekst. Muzycy używają oryginalnych lub zrekonstruowanych instrumentów: liry korbowej, cymbałów, basetli, akordeonu, skrzypiec, klarnetu, saksofonu,basów kaliskich oraz, przy pełnym składzie, kontrabasu i perkusji

W 2019 nakładem Fundacji Memo ukaże się nowa płyta zespołu pt. „Polski, Polonez, Chodzony”.


Koncert plenerowy na Placu Grzybowskim

Wstęp wolny


fot. M. Bieńkowska

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38