Koncert: „JASMINUM” | MAREK DYJAK |PL|

Wystąpią: Marek Dyjak (wokal), Marek Tarnowski (akordeon/piano), Jerzy Małek (trąbka), Michał Jaros (kontrabas), Sebastian Frankiewicz (perkusja)

Polski kompozytor i piosenkarz Marek Dyjak ze swoim najnowszym projektem JASMINUM, przedstawiającym przedwojenne kompozycje autorów pochodzenia żydowskiego, m.in. Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego, Andrzeja Własta.

Marek Dyjak sam siebie nazywa barowym grajkiem. Najbardziej prawdziwy głos na polskim rynku muzycznym – tak ocenia go krytyczka muzyczna, nauczycielka śpiewu Elżbieta Zapendowska. Jest jak prawdziwy buntownik, co to rzuca się głową naprzód, a dopiero potem podlicza bilans zysków i strat. Takie są też jego koncerty – zero taryfy ulgowej, śpiewa to, co czuje i myśli, nawet jeśli taki ekshibicjonizm sporo go kosztuje.

Od lat ludzie, których spotykam na moich koncertach, pytają skąd czerpię inspirację? Co sprawia, że śpiewam taki a nie inny rodzaj piosenki? Co czyni brzmienie? W jaki sposób dobieram repertuar? Od 16. roku życia zajmuję się historią Żydów polskich. Nie wiem czy chodzi tu o bardzo późno odkryte związki z narodowością żydowską od strony matki, dziecięce, łzawe wagary na Majdanku, czy może taka jest moja dusza. Ale dziś grubo po 40-ce, czynię to samo. Cała moja twórczość, poza pierwszą płytą Sznyty, ściśle związana jest z muzyką klezmerską Żydów polskich. Zarówno rytmika, jak i melodia. Dziesięć moich ostatnich płyt jest według mnie tak prostych w odczytaniu pochodzenia muzyki, którą gram. Utwory, które wykonuję cechuje specyficzny rodzaj żalu, tęsknoty za szczęściem, tęsknoty za życiem. To dokładnie ten sam temat, na który rozpisują się wszyscy poeci. Sprawa żydowska, biorąc pod uwagę, że nie da się jej rozłączyć z kulturą polską, sprawia, że ballady i kompozycje śpiewam po polsku, zaś melodyka, rytmika, tonacja pozostają ściśle żydowskie. Podejście moje do muzyki, którą wykonuję od dwudziestu kilku lat także jest żydowskie. I ja, będąc Polakiem, jestem żydowskim muzykiem.

[Marek Dyjak]


Duża Scena Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Impreza biletowana | 100 PLN / 70 PLN | szczegóły TUTAJ


fot. Jacek Poremba

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38