Ładowanie Wydarzenia

Żydowski Uniwersytet Otwarty: „Zwrot forensyczny” a sprawa ekshumacji w Jedwabnem – wykład otwarty prof. Ewy Domańskiej

26 stycznia 2017 - 26 stycznia 2017

[:pl]

W imieniu Centrum Kultury Jidysz (Warszawa, ul. Andersa 15) zapraszamy na wykład prof. Ewy Domańskiej: „Zwrot forensyczny” a sprawa ekshumacji w Jedwabnem , który odbędzie się 26 stycznia (czwartek) o godz. 17.30.

Wstęp wolny

 

– W wystąpieniu rozważę zjawisko tzw. „zwrotu forensycznego”, który ujawnia się m.in. w normalizacji ekshumacji jako metody badania ludzkich szczątków na skalę masową – mówi prof. Ewa Domańska. – Idea „kości, które nigdy nie kłamią”, nadrzędności szczątków jako podstawowego dowodu materialnego, wobec innych typów źródeł i jako najbardziej wiarygodnego świadka oraz znajdującej się w ciele zmarłego prawdy obiektywnej, która weryfikuje wszystkie inne prawdy, staje się podstawowym sposobem społecznych zmagań z pamięcią o traumatycznej przeszłości. Zagadnienia te przedstawię analizując dyskusje na temat ekshumacji w Jedwabnem.

 

image002

Ewa Domańska – profesor nauk humanistycznych w Instytucie Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz od 2002 visiting associate professor w Department of Anthropology, Stanford University. Zajmuje się współczesną teorią i historią historiografii oraz porównawczą teorią nauk humanistycznych. Autorka i redaktorka kilkunastu książek w tym ostatnio: Historia egzystencjalna (2012); Historia – dziś (red. z R. Stobieckim i T. Wiśliczem, 2014). Wkrótce ukaże się książka: Nekros: Wprowadzenie do ontologii martwego ciała (Warszawa: PWN, jesień 2017).

 

Spotkanie będzie zakończeniem zimowego semestru Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego, a jednocześnie okazją do poznania ŻUO, spotkania studentów oraz… zapisania się na kolejny semestr.

 

Żydowski Uniwersytet Otwarty to interdyscyplinarne zajęcia z kultury żydowskiej, obejmujące wykłady i warsztaty skierowane do wszystkich, którzy zainteresowani są historią i kulturą żydowską i chcieliby pogłębić swoją wiedzę w zakresie filozofii, teatru, literatury czy sztuk wizualnych. Zajęcia prowadzone są przez wybitnych specjalistów z całej Polski i zza granicy. Tematem przewodnim semestru zimowego 2016/2017 była Pamięć.

Więcej informacji na stronie: http://jidyszland.pl/zuo/

[:]

Szczegóły

Data:
26 stycznia 2017
Czas:
17:30 - 19:00
Wydarzenie Categories:
, ,
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera