Ładowanie Wydarzenia

Zmiany w programie Festiwalu Warszawa Singera

-

Ze względu na ograniczenia związane z epidemią Covid-19 zmuszeni jesteśmy do odwołania koncertów artystów, którzy mieli przybyć do nas z Izraela. Nie usłyszymy w tym roku na żywo Davida D’Ora – zapowiadanej gwiazdy koncertu finałowego oraz kantorów Chaima Sterna i Israela Nachmana, których koncert miał otwierać tegoroczny Festiwal.

„Jednak nic nie dzieje się baz przyczyny. Gwiazdą tegorocznej edycji będzie najwyższej klasy wirtuoz i muzyk, znamienity skrzypek z Węgier Roby Lakatos” – mówi Gołda Tencer, twórczyni festiwalu. Zamiast koncertu Next Generation z udziałem młodych izraelskich kantorów odbędzie się koncert wspaniałego chazana Yoniego Rose, który przybędzie do nas z Niemiec.

 Roby Lakatos, szalone skrzypce i muzyka świata

 Roby Lakatos to postać, która nie poddaje się jakimkolwiek kwalifikacjom – w tej samej chwili jest szalonym cygańskim skrzypkiem, uduchowionym klezmerem i perfekcyjnie doskonałym wirtuozem, a zaraz potem rasowym jazzmanem i kompozytorem. Artysta pochodzi z rodu legendarnego króla romskich skrzypków, Janosa Bihari’ego. Jako 9-latek debiutował w roli prymisty w cygańskim zespole, by potem ukończyć z pierwszą lokatą budapeszteńskie Konserwatorium im. Beli Bartoka. Wielbił go Yehudi Menuhin. Lakatos występuje zarówno z formacją Klezmer Karma i śpiewaczką jidysz Myriam Fuks, jak i wielką Marthą Argerich czy klasycznymi Franz Liszt Chamber Orchestra oraz Vieuxtemps Quartet. Znają go wszystkie najbardziej prestiżowe sale koncertowe na trzech kontynentach.

Koncertowi blasku doda bardzo ceniona przez Robiego Lakatosa wybitna polska skrzypaczka, solistka i kameralista – Anna Wandtke. Tytułowe „SZALONE SKRZYPCE”, to w głównej mierze repertuar debiutanckiej i solowej płyty artystki, wydanej oficyną DUX, do której zaprosiła Robiego Lakatosa i innych znakomitych artystów.

Wspomnianej dwójce wybitnych wirtuozów skrzypiec towarzyszą wspaniali soliści. Na koncertowych cymbałach zagra jeden z czołowych węgierskich cymbalistów młodego pokolenia – Jenő Lisztes. Obok niego przy fortepianie zasiądzie znakomity improwizator – Kalman Cseki. Na akordeonie zagra wszechstronny krakowski akordeonista, solista – Jarosław Bester. Na kontrabasie zagra i koncert poprowadzi znany polskiej publiczności artysta/wirtuoz – solista, kameralista, eksperymentator, założyciel wielu zespołów i kompozytor – Sebastian Wypych.

Tak oto będzie prezentował się koncert „Szalone skrzypce i muzyka świata”, podczas którego usłyszymy światową muzykę kompozytorów żydowskiego pochodzenia, tradycyjne utwory rosyjskie i tureckie oraz tematy i otwarte improwizacje muzyki filmowej. Zaskoczeniem nie będą więc takie nazwiska w programie koncertu, jak: Jerry Bock, Bella Bartok, Jerzy Petersburski Aleksander Olshanetsky czy Vittorio Monti.

 

Kantor Yoni Rose

Zanim kantor Yoni Rose osiągnął pozycję chazana, współpracował m.in. z Wolf Trap Opera, The Glimmerglass Festival i The Santa Fe Opera. Wygrał także kilka prestiżowych konkursów wokalnych. Na scenie międzynarodowej jest ceniony i jako mistrz śpiewu kantoralnego, i jako śpiewak koncertowy i operowy. Doskonały w wielu stylach muzycznych, od klasycznych utworów chazanus przez melodie broadway’owe po nowoczesne kompozycje, wciąż zachwyca publiczność i krytyków muzycznych swoim artyzmem i talentem wokalnym.

Koncertował w całej Europie i Stanach Zjednoczonych. Występował m.in. w Budapeszcie, Pradze i w miastach w całych Niemczech, w tym we Frankfurcie nad Menem – mieście, w którym na co dzień jest chazanem społeczności żydowskiej. Ostatnio śpiewał wraz z Jerozolimskim Wielkim Chórem Synagogalnym pod dyrekcją maestro Elliego Jaffe, a jako gość występował w Wielkiej Synagodze w Jerozolimie. Jest również znany publiczności Festiwalu Warszawa Singera.

Szczegóły

Start:
sierpień 21
Koniec:
sierpień 28
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera