Ładowanie Wydarzenia

XVIII Festiwal Warszawa Singera dzień po dniu

30 września 2021 - 1 listopada 2021@

XVIII Festiwal Warszawa Singera rozpoczął się 6 sierpnia w Biłgoraju, gdzie urodziła się matka I.B. Singera. W tym mieście przez trzy dni trwały wydarzenia festiwalowe. 19 sierpnia w imprezach Warszawy Singera wzięli udział mieszkańcy Radzymina, a 20 sierpnia singerowskie święto zawitało do Leoncina. Warszawska edycja XVIII Festiwalu Singera odbyła się w terminie 21-29 sierpnia.

 

21 sierpnia

W pierwszą festiwalową sobotę można było wybrać się m.in. na: „Pan się nie martwi” – występ kabaretowo-muzyczny aktorów Teatru Żydowskiego oraz koncert Isabel Frey Trio na Scenie Letniej przy Senatorskiej, wykład Andrzeja Krakowskiego  oraz spotkanie autorskie z Zygmuntem Sieradzkim w Austriackim Forum Kultury, a także na spektakl plenerowy „Momik” w reż. Aleksandry Bielewicz, studentki Akademii Teatralnej. W ramach Żydowskiego Salony Literackiego odbyło się spotkanie z Marianem Turskim. Dodatkowo tego dnia można było uczestniczyć w imprezach towarzyszących: Austriackie Forum Kultury zaprosiło na film „Muzyka Terezinu – historia ocalenia Helgi Pollak-Kinsky” w reż. Michaela Pfeifenbergera, można było wziąć udział w wernisażu wystawy „Sztetł – Reinterpretacje” w Galerii Spokojna, której kuratorem był prof. Włodzimierz Szymański i zobaczyć spektakl „Akademia Pana Kleksa” w reż. Michała Buszewicza. Późnym wieczorem, jak co roku, odbyła się Hawdala – uroczystość zakończenia szabatu zorganizowana w Synagodze im. Małżonków Nożyków.

 

22 sierpnia

Pierwsza festiwalowa niedziela rozpoczęła się od oprowadzania po Cmentarzu Żydowskim na Bródnie organizowanym przez Gminę Żydowską w Warszawie i Dnia Otwartego w Centrum Kultury Jidysz. Później można było się wybrać m.in. na spacery miejskie, czytanie performatywne „Biała Siła. Czarna pamięć” w reż. Joanny Rzączyńskiej, spotkanie autorskie o dwujęzycznej książce Andrzeja Krakowskiego pt. „Polskie Oskary: co, kto, ile, jak i dlaczego”, wernisaż wystawy fotograficznej Kurta Klagsbrunna, spektakl Teatru Żydowskiego „Noc Walpurgi” w reż. Agaty Biziuk, a także na program muzyczno-kabaretowy „Pudernice” w reż. i z udziałem Małgorzaty Majewskiej i Małgorzaty Trybalskiej. Wieczorem zaś odbyło się uroczyste otwarcie festiwalu, tradycyjnie świętowane koncertem kantoralnym. W tym roku wystąpili kantor Yoni Rose oraz harfistka Anna Sikorzak-Olek.

 

23 sierpnia

W poniedziałek odbyła się inauguracja VIII edycji Singer Jazz Festival. Uroczystego otwarcia dokonało RGG Trio, prezentując utwory z nowej płyty „Mysterious Monuments on the Moon”. Publiczność festiwalowa wzięła również udział m.in. w: wydarzeniach zorganizowanych w ramach Dnia Otwartego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Centrum Kultury Jidysz i spotkaniu z Gołdą Tencer, Januszem Tencerem i aktorami Teatru Żydowskiego z cyklu „W kuchni mamy Soni”. W Centrum Kultury Jidysz swoją historię opowiedziały przedstawicielki Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu w Polsce. W BookBooku na Hożej można było wysłuchać wykładu Hanny Kossowskiej o sefardyjczykach z Zamościa. Wieczorem zaś na Scenie Letniej Olga Avigail wystąpiła z koncertem pieśni izraelskich od czasów biblijnych do dzisiaj, a w Teatrze Kwadrat odbył się koncert „Sanatorium pod Klepsydrą” z udziałem m.in. Doroty Miśkiewicz, Grażyny Auguścik oraz Bester Quartet. Na scenie kameralnej Teatru Żydowskiego odbyły się spektakle studentów Akademii Teatralnej „Sublokatorka” w reż. Karoliny Kowalczyk oraz „Babcia Zosia_zapachy kuchni” w reż. Wiktora Stypy.

 

24 sierpnia

Następny festiwalowy dzień wypełniło wiele wydarzeń, m.in.. zwiedzanie Muzeum Polskiej Wódki w Praskim Koneserze, spotkanie z przedstawicielami Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, spacer miejski opowiadający o kobietach getta warszawskiego poprowadzony przez Sylwię Chutnik i Natalię Judzińską, spotkanie autorskie z Sylwią Zientek wokół książki „Polki na Montparnassie”, czytanie performatywne nowej sztuki Andrzeja Krakowskiego Labirynt 53/54 oraz koncert Michala Hochmana „Moja wędrówka”. Wieczorem w Teatrze Kwadrat odbył się koncert zespołu Shofar „Right before it started”.

 

25 sierpnia

Piąty dzień festiwalu obfitował w wiele ciekawych wydarzeń, takich jak: satyryczno-literacki spektakl Sławomira Hollanda „Nic nowego pod słońcem”, spotkanie z Mikołajem Trzaską, warsztaty piosenki żydowskiej prowadzone przez Teresę Wrońską, koncert dedykowany pamięci Szymona Szurmieja i Janusza Senta „Niedokończona podróż Janusza Tencer”a, spotkanie autorskie z Krystyną Gucewicz wokół książki „Wakacje gwiazd PRL. Cały ten szpan”, koncert „Polskie tanga hebrajskie” składu Olgi Avigail & Tango Attack oraz czytanie performatywne debiutanckiej sztuki „Nowe czasy” Aliny Świdowskiej w reż. Karoliny Kirsz.

 

26 sierpnia

Szósty festiwalowy dzień rozpoczął się sesją naukową, której tematem były szkoła i wychowanie żydowskie dawniej i dziś, odbywająca się pod opieką naukową Anny Szyby w Centrum Kultury Jidysz. W czwartkowym programie znalazły się dodatkowo m.in. wykłady Moniki Krajewskiej i Andrzeja Szumowskiego oraz spacer po Pradze z Piotrem Hummelem. Wielbiciele teatru mogli zobaczyć znany spektakl „Mykwa” w reż. Karoliny Kirsz. Bardzo interesujący był również koncert literacko-muzyczny „Paul Celan, „Zmiennymi kluczami” Roberta Więckiewicza i Mikołaja Trzaski. Wieczorem na publiczność festiwalową czekały jeszcze: koncert Karoliny Lizer „Meshuge” oraz koncert kwintetu Atanasa Valkova w Teatrze Kwadrat, który zaprezentował swoje kompozycje z serialu Canal+ „Król”, w reż. Jana P. Matuszyńskiego.

 

27 sierpnia

Siódmy dzień festiwalu był również wypełniony ciekawymi wydarzeniami. Goście mieli okazję wziąć udział m.in. w spacerze muzycznym ulicami Warszawy, który zaprowadził uczestników prosto na Szabat Szalom – świąteczny wieczór na Placu Grzybowskim, prowadzony przez Etel Szyc i Gołdę Tencer, a także w cyklu Mistrzowie czytają, w którym swoją interpretację „Pieśni nad pieśniami” Szolema Alejchema zaprezentował Grzegorz Małecki; spotkaniu poświęconym I.B Singerowi z udziałem Agaty Tuszyńskiej i prof. Moniki Adamczyk-Garbowskiej, koncercie z cyklu Singer Jazz Festival: Paul Brody & Radek Waśko Chamber Trio w Hard Rock Cafe Warszawa, a także spektaklu „Makabreska” w reż. Jana Kamińskiego.

 

28 sierpnia

Przedostatni festiwalowy dzień był wypełniony wieloma ciekawymi wydarzeniami m.in. w Austriackim Forum Kultury odbyło się spotkanie z Michałem Hochmanem z cyklu „Opowiedz mi swoją historię”, w Kinie Iluzjon odbył się przedpremierowy pokaz filmu „Kraftówna w Krainie Czarów” oraz spotkanie z bohaterką filmu oraz twórcami filmu. Na Scenie Letniej odbyła się premiera spektaklu dla dzieci „Pchła szachrajka”. Odbyły się także koncert Sławy Przybylskiej oraz Janusza Tylmana w Centrum Kultury Jidysz oraz premierowy koncert: Paul Brody & Piotr Lemańczyk Electric Trio. Na Placu Defilad późnym wieczorem odbył się koncert plenerowy Noc Klezmerów, w którym wystąpiła Izabela Szafrańska z zespołem z projektem „Żydowska ulica”, podczas którego artyści zaprezentowali pieśni żydowskie, sefardyjskie oraz utwory o tematyce żydowskiej i wojennej.

 

29 sierpnia

W ostatnim dniu festiwalu publiczność miała okazję m.in. wysłuchać fragmentów twórczości I.L. Pereca w interpretacji Ireny Jun w ramach cyklu „Mistrzowie czytają”, zwiedzić wnętrze warszawskiej synagogi im. Nożyków, uczestniczyć w spacerze miejskim wschodnim skrajem dawnej dzielnicy nalewkowskiej oraz w koncercie piosenek żydowskich Genady’ego Ishakova. W koncercie zamykającym ósmą edycję Singer Jazz Festival na scenie letniej Teatru Żydowskiego ze składem Polski Piach wystąpił Paul Brody. Niezwykle wzruszające było spotkanie z Józefem Henem w wypełnionym do ostatniego miejsca Austriackim Forum Kultury. Warto było również w Synagodze im. Małżeństwa Nożyków zobaczyć koncert Polish String Quartet Berlin i wybrać się na spotkanie z Naczelnym Rabinem Polski. A w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w koncercie finałowym wystąpili wirtuoz skrzypiec Roby Lakatos wraz z zespołem Sebastiana Wypycha i z towarzyszenie orkiestry Viva. Festiwal Warszawa Singera zakończył się przy Pomniku Bohaterów Getta tradycyjną „Kołysanką dla Pamięci” oraz recitalem Izabelli Rzeszowskiej przy akompaniamencie Mirosława Kuźniaka.

 

Ze względu na sytuację pandemiczną i reżim sanitarny był to już kolejny festiwal odbywający się przy ograniczonej publiczności. Ilość miejsc na widowniach festiwalowych imprez rekompensowały transmisje on-line z blisko czterdziestu wydarzeń. Większość z nich jest wciąż dostępna na profilu fejsbukowym FestiwalWarszawaSingera, a część z nich już wkrótce doczeka się powtórki na wspomnianym kanale na Facebooku.

 

Szczegóły

Start:
30 września 2021@08:00
Koniec:
1 listopada 2021@17:00
Wydarzenie Categories:
,
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera
Skip to content