Ładowanie Wydarzenia

Widowisko „Daj dzieciństwo dzieciom”

-

19 września 2003 roku – dzień wmurowania kamienia węgielnego pod pomnik Janusza Korczaka w Warszawie – był poświęcony przede wszystkim dzieciom dla których Janusz Korczak żył i zginął. Postanowiliśmy uczynić go specyficznym dniem dziecka, pełnym realizacji dziecięcych marzeń. Dlatego zorganizowaliśmy w tym dniu widowisko „Daj dzieciństwo dzieciom” w Pałacu Kultury i Nauki, dla dzieci placówek korczakowskich, które uczestniczyły w ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod pomnik Janusza Korczaka. Zabawa została zorganizowana w formie symbolicznego przekazania dzieciom na jeden dzień władzy nad światem bajki. Prezydent Warszawy Lech Kaczyński przyjął w Ratuszu delegacje dzieci, które z miejsca wmurowania kamienia węgielnego odjechały zabytkowymi samochodami. Przedstawiciel dzieci – „Król Maciuś I” – otrzymał z rąk Prezydenta insygnia władzy i symboliczny klucz do bram miasta.

Sale Pałacu Kultury i Nauki zamienione zostały w świat bajki, w którym na dzieci czekało wiele atrakcji. Znani artyści, jak Daria Trafankowska, Katarzyna Bujakiewicz i Piotr Adamczyk przeistoczyli się w bajkowych bohaterów, aktorzy i statyści wykreowali świat zwierzątek, krasnoludków i bajkowych stworów. Dzieci oglądały również popisy klownów, kuglarzy, szczudlarzy, brzuchomówców i magów, razem z artystami bawiły się podczas wspólnej dyskoteki. Specjalnie dla nich wystąpił zespół Arka Noego. Nad całością zabawy czuwali prowadzący – Agata Młynarska i Władek Grzywna. Nie zabrakło również słodkości, które były uzupełnieniem bajkowego nastroju.

Dzieci miały również okazję spotkać się z gośćmi specjalnymi – podczas zabawy odwiedziła je Pani Jolanta Kwaśniewska, która objęła Honorowy Patronat nad budową pomnika Janusza Korczaka. Pani Jolanta Kwaśniewska odpowiadała na pytania dzieci oraz pozowała do wspólnych, pamiątkowych fotografii.

Dwa Ośrodki Szkolno – Wychowawcze im. Janusza Korczaka – z Elbląga i Borzęciczek – zostały uhonorowane nagrodami Pani Krystyny Łybackiej Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, które wręczył Pan Adam Giersz – Sekretarz Stanu w MENiS. Program zakończyła projekcja filmu „Król Maciuś I” Pomysłodawcą i reżyserem widowiska jest Gołda Tencer, która opracowała scenariusz wraz z Elżbietą Protakiewicz z Telewizji Polskiej. Całość uroczystości relacjonowała Telewizja Polska – Program II, która 20 września 2003 r. dla wszystkich dzieci wyemitowała reportaż z uroczystości oraz film „Król Maciuś I”.

Szczegóły

Data:
19 września 2003
Wydarzenie Categories:
,
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera