Ładowanie Wydarzenia

WARSZAWSKIE OBCHODY XIV MIĘDZYNARODOWEGO DNIA PAMIĘCI O OFIARACH HOLOKAUSTU

-

Uchwałą Zgromadzenia Ogólnego ONZ w dniu 27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

 

Warszawska uroczystość obchodów XIV Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbyła się 27 stycznia 2019 roku (niedziela) o godz. 12.00 pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.

Zorganizowana przez Fundację Shalom uroczystość zgromadziła licznie przybyłych mieszkańców Warszawy oraz reprezentantów władz państwowych i samorządowych, ambasad, organizacji społecznych i wyznaniowych.

DSC_0303

Zgromadzeni z uwagą słuchali boleśnie aktualnych słów, które padały z ust osób przemawiających w trakcie uroczystości. Wśród nich znaleźli się m.in. reprezentująca Fundację Shalom Gołda Tencer oraz przedstawiciele zaproszonych instytucji.

Język nienawiści, antysemityzm, rasizm, uprzedzenia doprowadziły do tego niewyobrażalnego zła. Milczenie przyzwala na zbyt wiele –powiedziała twórczyni Fundacji Szalom.

O niszczycielskiej sile mowy nienawiści  w przesłanym do uczestników uroczystości  oficjalnym liście Sekretarz Generalny ONZ António Guterres powiedział: Trwająca od wieków nienawiść nie tylko nadal jest silna, ale wciąż nasila się. Jesteśmy świadkami wzrostu sił neonazistowskich oraz prób pisania historii na nowo i przeinaczenia faktów o Holokauście..

Ważnymi punktami obchodów były też modlitwa ekumeniczna oraz złożenie wieńców pod pomnikiem.

DSC_0226

Wydarzeniami towarzyszącymi obchodom były: spektakl „Rejwach” w reż. Andrzeja Krakowskiego wystawiany w Teatrze Żydowskim w Warszawie, przejazd ulicami Warszawy zabytkowego tramwaju z Gwiazdą Dawida kursującego w rejonie dawnego getta oraz akcja „światło pamięci” – apel o zapalenie świec w oknach wszystkich domów w dniu obchodów.

logosy

Fot. Janusz Paliwoda

Szczegóły

Data:
28 stycznia 2019
Wydarzenie Categories:
,
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera