Ładowanie Wydarzenia

« All Events

WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
ponwtośroczwpiąsobnie
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
NEWSLETTER
slider
INFO
DODANE 2019/01/28

WARSZAWSKIE OBCHODY XIV MIĘDZYNARODOWEGO DNIA PAMIĘCI O OFIARACH HOLOKAUSTU

 

Uchwałą Zgromadzenia Ogólnego ONZ w dniu 27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

 

Warszawska uroczystość obchodów XIV Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbyła się 27 stycznia 2019 roku (niedziela) o godz. 12.00 pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.

Zorganizowana przez Fundację Shalom uroczystość zgromadziła licznie przybyłych mieszkańców Warszawy oraz reprezentantów władz państwowych i samorządowych, ambasad, organizacji społecznych i wyznaniowych.

DSC_0303

Zgromadzeni z uwagą słuchali boleśnie aktualnych słów, które padały z ust osób przemawiających w trakcie uroczystości. Wśród nich znaleźli się m.in. reprezentująca Fundację Shalom Gołda Tencer oraz przedstawiciele zaproszonych instytucji.

Język nienawiści, antysemityzm, rasizm, uprzedzenia doprowadziły do tego niewyobrażalnego zła. Milczenie przyzwala na zbyt wiele –powiedziała twórczyni Fundacji Szalom.

O niszczycielskiej sile mowy nienawiści  w przesłanym do uczestników uroczystości  oficjalnym liście Sekretarz Generalny ONZ António Guterres powiedział: Trwająca od wieków nienawiść nie tylko nadal jest silna, ale wciąż nasila się. Jesteśmy świadkami wzrostu sił neonazistowskich oraz prób pisania historii na nowo i przeinaczenia faktów o Holokauście..

Ważnymi punktami obchodów były też modlitwa ekumeniczna oraz złożenie wieńców pod pomnikiem.

DSC_0226

Wydarzeniami towarzyszącymi obchodom były: spektakl „Rejwach” w reż. Andrzeja Krakowskiego wystawiany w Teatrze Żydowskim w Warszawie, przejazd ulicami Warszawy zabytkowego tramwaju z Gwiazdą Dawida kursującego w rejonie dawnego getta oraz akcja „światło pamięci” – apel o zapalenie świec w oknach wszystkich domów w dniu obchodów.

logosy

Fot. Janusz Paliwoda

pamięć · slider