Ładowanie Wydarzenia

VI Międzynarodowe Letnie Seminarium Języka i Kultury Jidysz w Śródborowie

-

W dniach 7 – 20 lipca 2008 r. odbyło się szóste spotkanie osób zainteresowanych żydowską kulturą i tradycją. Do udziału w seminarium zaprosiliśmy studentów polskich i zagranicznych uczelni, pracowników instytucji kulturalnych oraz osoby aktywnie działające na rzecz rozwoju wiedzy o kulturze i języku Żydów europejskich oraz wszystkich miłośników języka jidysz.

Na program seminarium składały się: lektoraty, zajęcia z literatury żydowskiej w języku jidysz i historii Żydów polskich oraz wykłady o obyczajach i tradycjach żydowskich z kręgu kultury jidysz. W programie znajdują się także zajęcia warsztatowe tańca i piosenki żydowskiej, projekcje filmowe oraz objazd naukowy śladami Żydów w Polsce. W tym roku w gronie wykładowców znaleźli się m.in. dr Jacob Weitzner, dr Magdalena Ruta, Karolina Szymaniak, Jakub Skrzypczak (Polska) oraz Pnina Meller (Izrael).

Tegoroczna edycja seminarium zgromadziła ponad sześćdziesiąt osób – studentów, lektorów i wykładowców. Niektórzy z nich gościli już w Śródborowie,  ale duża cześć uczestników po raz pierwszy odwiedziła „jidyszland” fundacji Shalom. Intensywna nauka języka, liczne wykłady i warsztaty sprawiły, że język jidysz królował nie tylko na zajęciach, ale i w rozmowach towarzyskich. Uroczystość zakończenia seminarium, mająca miejsce 18 lipca 2008 w Śródborowie, zgromadziła liczne grono zaproszonych gości i dziennikarzy. Podczas zakończenia seminarium wszyscy jidyszyści otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki książkowe przygotowane przez Fundację Shalom.

Organizacja seminarium została sfinansowana ze środków Fundacji Shalom, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Szczegóły

Start:
7 lipca 2008
Koniec:
20 lipca 2008
Wydarzenie Category:
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera