Ładowanie Wydarzenia

« All Events

WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
ponwtośroczwpiąsobnie
        123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
NEWSLETTER
Szabasowa dziewczyna_fot. Andzrej Wencel (2)
INFO
DODANE 2017/06/18

Teatr Żydowski znów zagra na Festiwalu Warszawa Singera

 

Teatr Żydowski im. E. R. i I. Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz jest już po raz czternasty partnerem Festiwalu Warszawa Singera. Po raz kolejny przygotował też dla uczestników Festiwalu niezwykłą, teatralną ucztę.

 

Teatr Zydowski nowe logo

 

Miłośnikom klasyki żydowskiego teatru spodoba się „Miasteczko Kasrylewka” na podstawie opowiadań Szolema Alejchema. Spektakl wyreżyserował Shmuel Atzmon-Wircer – twórca i honorowy dyrektor teatru Yiddishspiel (The Yiddish Theater in Israel) – i dodatkowo wcielił się w postać Tewjego Mleczarza, którego cały świat poznał dzięki musicalowi „Skrzypek na dachu”. Sztuka grana jest w języku jidysz z polskimi napisami. Z tekstem Szolema Alejchema, ale już w zupełnie innej aranżacji, widzowie będą mogli spotkać się w kolejnej sztuce pt. „Wielka Wygrana” w reżyserii Tomasza Szczepanka. Tym razem będzie to współczesna, szalenie zabawna i zwariowana komedia muzyczna, o tym, że wygrana w totolotka może otworzyć puszkę Pandory pełną nieszczęść, trudności i utrapień, i że szczęśliwy los na loterii nie rozwiązuje wszystkich kłopotów.

Wielka wygrana_duze_fot.Andrzej Wencel (19)

„Wielka wygrana” fot.Andrzej Wencel

Kolejnym klasykiem obecnym na Festiwalu będzie I. B. Singer  i jego „Szosza” w reżyserii Karoliny Kirsz. Spektakl pobudzający do refleksji: czy istnieje niewinność w świecie, który zmierza tanecznym krokiem do katastrofy, gdy istniejący porządek  chwieje się w posadach a wszyscy tylko pragną „zanurzyć się na chwilę w rozkoszy, nim nie znikną na wieki”?

Szosza_fot. Magdalena Kuc

 

Dla pragnących współczesnego repertuaru Teatr przygotował „Szabasową dziewczynę” na podstawie sztuki „The convertible girl”, amerykańskiego dramaturga Daniela Simona, o którym jego uczeń,  Woody Allen powiedział: „Tego, co wiem o komedii, nauczyłem się od Daniela”. Autorem przekładu jest  Janusz Tencer, a reżyserem spektaklu –  Marcin Sławiński, którego przedstawienia od lat bawią warszawską publiczność Kwadratu, Komedii i Capitolu. Szabasowa Dziewczyna” to urocza, zabawna komedia romantyczna z „happy endem” o bohaterce, która aby wziąć ślub z religijnym Żydem postanawia przejść na judaizm i o jej wyboistej drodze do tego.

 

Miłośnicy muzyki powinni zarezerwować termin, gdy będzie grany „George & Ira Gershwin” w reżyserii Jana Szurmieja. To nie tylko muzyczna monografia złożona z utworów znakomitego duetu, w którym młodszy z braci był genialnym kompozytorem, a starszy wybitnym autorem tekstów. To przede wszystkim opowiedziana piosenkami niezwykle frapująca historia z życia kobiety i mężczyzny, niepotrafiących odnaleźć się w gąszczu wielkiego miasta.

G_I.Gerswin_fot.Andrzej Wencel

„George & Ira Gerswin” fot. Andrzej Wencel

Czymś zupełnie odmiennym, przeniesieniem się do świata Brunona Schulza, przeżyciem na granicy jawy i snu, będzie performance „Sanatorium pod klepsydrą” Agaty Dudy-Gracz. Marcin Kube z Rzeczpospolitej, w recenzji z premiery napisał: „Słabe strony? Jedna, ale poważna. Performance był odegrany tylko raz i na więcej na razie się nie zapowiada. Jednak jeśli okaże się, będzie wystawiony ponownie, warto nie przegapić drugiej okazji.” Do czego uczestników Festiwalu  gorąco zachęcamy!

 

Na górze: „Szabasowa dziewczyna” fot. Andrzej Wencel

festiwal · kultura · slider