Ładowanie Wydarzenia

Spotkanie autorskie z Marianem Turskim wokół książki „XI. Nie bądź obojętny”

-

W przeddzień obchodów 17. Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu zapraszamy na powtórkę spotkania z Marianem Turskim – historykiem i publicystą, działaczem na rzecz pamięci o zagładzie Żydów, byłym więźniem Auschwitz, ocalałym z łódzkiego getta i marszów śmierci. Spotkanie prowadzone przez Remigiusza Grzelę odbyło się 21 sierpnia 2021 roku w ramach 18. edycji Festiwalu Warszawa Singera.

Powtórka spotkania będzie do obejrzenia 26 stycznia o godz. 19.00 na stronie Festiwalu na Facebooku: https://www.facebook.com/FestiwalWarszawaSingera.

Książka „XI. Nie bądź obojętny” została wydana w 2021 roku przez Wydawnictwo Czarne jako koedycja ze Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny w Polsce na 95. urodziny Mariana Turskiego.

„XI. Nie bądź obojętny” to osobisty tom – zbiór jego najważniejszych przemówień wygłoszonych między innymi z okazji rocznicy wyzwolenia Auschwitz, likwidacji łódzkiego getta, otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich czy Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na forum UNESCO. Obok nich – osobiste rozważania dotyczące własnych losów, refleksje związane ze sposobem upamiętniania historii Zagłady, przemyślenia dotyczące współczesności i zagrożeń, jakie niesie.

„XI. Nie bądź obojętny” to książka o największym przesłaniu, jakie ma dla nas przeszłość, żarliwe wezwanie do czytelników, by zawsze postępować przyzwoicie: pamiętać o historii, która się powtarza, i nigdy nie być obojętnym. „Gdybym miał wybrać spośród tych wszystkich doświadczeń, nauk i wszystkich słów, które je opisują, jedno lub dwa – wybrałbym następujące: empatia, współczucie. Te dwie rzeczy są najważniejsze w życiu”.

Szczegóły

Start:
styczeń 26
Koniec:
styczeń 31
Wydarzenie Categories:
,
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera