Ładowanie Wydarzenia

Obchody 35. rocznicy wydarzeń Marca’68

-

W ramach obchodów 35. rocznicy na stołecznym Dworcu Gdańskim złożono kwiaty pod tablicą upamiętniająca wyjazdy tych, którzy przez władze PRL-u zostali zmuszeni do opuszczenia Polski bez prawa powrotu z „dokumentem podróży” nie pozostawiającym prawa do powrotu.

W ramach obchodów w Teatrze Żydowskim w Warszawie odbyła się też premiera filmu Andrzeja Krakowskiego „Pożegnanie z Ojczyzną” o „pomarcowej” emigracji 15 tysięcy polskich Żydów . Pokaz filmu uświetnił występ Joanny Szczepkowskiej i Janusza Tylmana.

 

„Biografie osiemnaściorga Żydów polskich układają się w filmie jakby w jeden zbiorowy życiorys. Urodzeni tuż po wojnie w przeważnie całkiem zasymilowanych rodzinach, bez świadomości, że są żydowskiego pochodzenia, zostają o nim boleśnie i brutalnie uświadomieni przez otoczenie. Jeden jako dziecko usłyszał pod swoim adresem wezwanie „Żydzi do Palestyny” i pomyślał, że chodzi o „plastelinę”. Z czasem przeważnie zaznali ostracyzmu, obcości, odtrącenia, w końcu prześladowań za strony władz, wyrzucenia z pracy lub ze studiów i niedwuznacznej zachęty do emigracji. Mieszkają w Stanach Zjednoczonych, Danii, Szwecji, Izraelu; tylko dwóch pozostało w Polsce.” (AKA – Andrzej Kaczynski, RZECZPOSPOLITA , 10 marca 2003)

Szczegóły

Data:
9 marca 2003
Wydarzenie Category:
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera