Ładowanie Wydarzenia

Nowy klub na żydowskiej mapie Warszawy!

15 grudnia 2017 - 15 grudnia 2017

[:pl]

Chanuka, radosne święto świateł, podczas którego dzieci otrzymują prezenty aż przez osiem dni, było pretekstem do sprawienia takiego prezentu mieszkańcom Muranowa. 14 grudnia w siedzibie Centrum Kultury Jidysz, przy ul. Andersa 15, otwarto nowy klub, do którego przyjść może każdy.

klub6

Założone przez Gołdę Tencer CKJ od wielu lat prowadzi zajęcia promujące kulturę i dziedzictwo Żydów aszkenazyjskich. To tam na wykłady w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku przychodzą seniorzy. Młodsi mogą uczestniczyć w zajęciach Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego, projektu realizowanego wraz z Uniwersytetem Warszawskim. W CKJ można nauczyć się jidysz, hebrajskiego, a przede wszystkim poznać ludzi, którzy mają podobne zainteresowania.

klub3

klub8

W czwartek Hanna Kossowska przybliżyła historię święta Chanuka i tego, w jaki sposób Żydzi odzyskali Świątynię Jerozolimską. Chanuka to święto świateł, trwające osiem dni i upamiętniające wydarzenia z okresu Powstania Machabeuszy. W czasie Chanuki zapalane jest osiem świec – każdego dnia do świecznika dokładamy kolejną.

W CKJ-owej kuchni pod czujnym okiem Małgorzaty Blicharz słuchacze UTW przygotowali zdrowe surówki i sałatki. Doskonale  pasowały do placków ziemniaczanych – tradycyjnej potrawy spożywanej w to święto. Na stole nie mogło zabraknąć też pączków, faworków i innych słodkości.

Chanukową tradycją jest loteria, w której można wygrać cenne nagrody. Uczestnicy zabawy w CKJ mogli otrzymać książki, bilety do Teatru Żydowskiego i zaproszenia na Warszawskie Spotkanie Seniorów.

klub1

Kulminacyjnym punktem programu było otwarcie nowego klubu w siedzibie CKJ. Każdy może tam przyjść i przy filiżance kawy lub herbaty poczytać książki i pisma związane z tematyką żydowską, spotkać się z przyjaciółmi lub wspólnie wybrać się do kina, teatru albo na wystawę do muzeum.

[:]

Szczegóły

Data:
15 grudnia 2017
Czas:
08:00 - 17:00
Wydarzenie Categories:
,
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera