Ładowanie Wydarzenia

„Kartograf. Warszawa w skali 1 : 400 000” – tekst i reżyseria Juan Mayorga

25 sierpnia 2019 - 25 sierpnia 2019

Przejmujący hiszpański spektakl o zaginionej mapie warszawskiego getta. Po raz pierwszy zostanie zagrany w mieście, o którym opowiada. W jednej z dwóch głównych ról Blanca Portillo, aktorka znana z filmów Pedro Almodóvara.

Juan Mayorga, wybitny hiszpański dramaturg i reżyser, filozof i matematyk, członek prestiżowej Hiszpańskiej Akademii Królewskiej. W 2008 roku przyjechał do Warszawy i przez przypadek trafił do synagogi Nożyków, gdzie prezentowano akurat wystawę zdjęć z warszawskiego getta. Postanowił odnaleźć uwiecznione na zdjęciach miejsca i ulice. Stąd zrodził się pomysł napisania sztuki o mapie getta. Mayorga stworzył postać starego kartografa, próbującego narysować mapę, jaka oddałaby realia życia tej przerażającej przestrzeni, w której ludzie zabijają się za torebkę cukru.

W spektaklu występuje dwoje wybitnych hiszpańskich aktorów: Blanca Portillo Martínez de Velasco (znana w Polsce z filmów Pedro Almodóvara „Przerwane objęcia” i „Volver”), która trzy lata temu przyjechała do Polski, aby zwiedzić miejsca, o których opowiada Mayorga, oraz José Luis García-Pérez. Dramat opowiadany jest z dwóch perspektyw – wojennej – poprzez historię żyjącego w warszawskim getcie starego kartografa i jego wnuczki; a także współczesnej – wokół osobistej tragedii Raula, dyplomaty, który przyjechał do Warszawy na placówkę i jego żony Blanki. Spektakl w języku hiszpańskim z tłumaczeniem na język polski w przekładzie Marty Jordan.

„Kartograf” to jedno z wielu wydarzeń teatralnych. Na scenach festiwalowych będziemy prezentować teatry polskie i europejskie, przedstawienia dla dorosłych, dzieci i całych rodzin. Małe i duże formy teatralne. Spektakle zadające najtrudniejsze pytania egzystencjalne oraz przedstawienia pełne muzyki i piosenek.

 

fot. Ceferino López

Szczegóły

Data:
25 sierpnia 2019
Czas:
16:00 - 18:00
Wydarzenie Categories:
, ,
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera