Ładowanie Wydarzenia

IV Międzynarodowe Letnie Seminarium Języka i Kultury Jidysz w Śródborowie

-

Po raz czwarty w Śródborowie pod Warszawą w dniach 1 do 15 lipca 2006 odbyło się dwutygodniowe seminarium Jidisz far Jidiszkajt i Fundacji Shalom.

W programie znalazły się m. in.: lektoraty jidysz (dla początkujących, zaawansowanych, konwersacje), warsztaty tańca, piosenki żydowskiej, teatralne, wykłady o literaturze żydowskiej, historii Żydów polskich, judaizmie, obyczajach i tradycjach żydowskich. Zajęcia prowadzili m.in.: dr Jacob Weitzner – Uniwersytet Warszawski, Mordekhay Jushkowsky – Jidysz un Jidyszkajt (Izrael), Abraham Lichtenbojm (Argentyna), Małgorzata Kozieł – Uniwersytet Łódzki, Teresa Wrońska – Teatr Żydowski w Warszawie.

Fundacja Shalom wraz z Nacionale Instanc far Jidiszer Kultur z Izraela od czterech lat organizują coroczne wakacyjne seminaria kultury i języka jidysz, które przybliżają uczestnikom bogatą tradycję kultury Żydów aszkenazyjskich, jej wkład i miejsce w dziejach społeczeństwa i państwa polskiego w ciągu wieków wspólnej historii.

W jidysz tworzyło wielu wybitnych pisarzy, jak m. in. Isaac B. Singer, laureat literackiej nagrody Nobla, Szalom Asz, Icyk Manger, Szolem Alejchem. Wiele dzieł, napisanych w jidysz, nie zostało jeszcze przetłumaczonych na inne języki. Istnieje zagrożenie, że to ogromne dziedzictwo kulturowe zostanie zaprzepaszczone z powodu braku odpowiednio wykształconych ludzi. Fundacja Shalom stara się do tego nie dopuścić. Pragniemy, by uczestnicy naszych zajęć mieli możliwość zapoznania się z tymi dziełami, może nawet przetłumaczenia ich…

Seminarium historii i kultury jidysz jest projektem integrującym miłośników kultury jidysz bez względu na wiek i pochodzenie. Chcemy, by zarówno młode, jak i starsze pokolenia poznawały kulturę żydowską i wzbogacały swoją wiedzę w tej dziedzinie. Ich zainteresowanie jest jedynym gwarantem ocalenia tradycji jidysz od zapomnienia.

Szczegóły

Start:
1 lipca 2006
Koniec:
15 lipca 2006
Wydarzenie Category:
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera