Ładowanie Wydarzenia

II Międzynarodowy Dzień Pamięci Holokauście – 27 stycznia 2007

-

28 stycznia pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie odbyły się uroczyste obchody II Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holocauście pod patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Przedstawiciele władz centralnych oraz organizacji żydowskich złożyli wieńce pod Pomnikiem Bohaterów Getta a modlitwę w intencji ofiar Zagłady odśpiewał kantor Ahiya Rubin z Izraela.

Uroczystość poświęcona była Irenie Sendlerowej, która uratowała przed śmiercią 2 500 żydowskich dzieci z getta warszawskiego. Częścią uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta była prezentacja nagranego przesłania Ireny Sendlerowej, przygotowanego przez nią specjalnie na ten dzień. Tekst o Irenie Sendlerowej odczytał Zbigniew Zapasiewicz.

W dniach 27-28 stycznia w godzinach 16-20 po ulicach Warszawy kursował zabytkowy pusty tramwaj z Gwiazdą Dawida, rozświetlony od środka reflektorami. Poprzez nawiązanie do tramwaju kursującego niegdyś na terenie getta, tramwaj ten przypominał o nieobecności społeczności polskich Żydów- choć zatrzymywał się na wszystkich przystankach, nikt do niego nie wsiadał, ani nie wysiadał…

Tradycją polskich obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holocauście staje się akcja „Światło Pamięci” – w tym roku znów wezwaliśmy wszystkich do zapalenia świecy w oknie 27 stycznia o godz. 16.00, na znak pamięci o ofiarach Holocaustu. Do rozpropagowaniu tej idei włącza się Episkopat Polski – w zeszłym roku akcję poparł m. in. Metropolita Krakowski abp Stanisław Dziwisz oraz zwierzchnicy innych kościołów i związków wyznaniowych w Polsce.

Obchody zorganizowane zostały z incjatywy Fundacji Shalom przy współpracy:
Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce
Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny
Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP
Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu w Polsce
Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Ofiar Prześladowań w czasie II Wojny Światowej

Fot. Fotismos

 

Szczegóły

Data:
27 stycznia 2007
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera