Ładowanie Wydarzenia

Icchok Lejb Perec – 100. rocznica śmierci

3 kwietnia 2015 - 3 kwietnia 2015

W najbliższy piątek, 3 kwietnia 2015 r. przypada 100. rocznica śmierci I.L.Pereca, jednego z głównych twórców literatury jidysz. Autora m.in. poematu „Monisz”, zbiorów nowel „Opowiadania ludowe”, „Obrazki z podróży po prowincji” oraz dramatów „Złoty łańcuch” i „Nocą na starym rynku”.

Z tej okazji zachęcamy Państwa do odwiedzenia Cyfrowej Biblioteki Literatury Jidysz zawierającej kolekcję dzieł w języku jidysz z XIX i początków XX wieku, w której pod nazwiskiem I.L. Pereca dostępnych jest aż 18 pozycji w języku jidysz – POLONA.PL

Kolekcja powstała w 2007 roku w ramach projektu współtworzonego przez Biblioteką Narodową i Fundację Shalom. Więcej o projekcie – CBN POLONA.

 

Icchok Lejb Perec urodził się w Zamościu w roku 1852 w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej o korzeniach sefardyjskich. Ukończył cheder i jeszibot, a wiedzę na temat świeckiej literatury, historii i filozofii zdobywał w domu. Wyjechał do Warszawy, aby studiować prawo. Podejmował tu pierwsze próby literackie, które jednak szybko zarzucił. Wrócił do rodzinnego Zamościa, założył rodzinę i przez 11 lat prowadził kancelarię prawniczą. W tym czasie pisał głównie po polsku i hebrajsku, ale w 1888 roku został wydany jego poemat pisany w jidysz pt. „Monisz”. Za sprawą zawistnego rywala, który oskarżył go o rzekomą radykalną działalność, stracił licencję na wykonywanie zawodu. W 1889 roku na stałe osiadł w Warszawie. Został zatrudniony w gminie żydowskiej jako urzędnik. W 1891 roku założył Die Jidisze Bibliotek (Bibliotekę Żydowską), następnie związał się z wydawnictwami: Literatur un Łebn (Literatura i życie) oraz Jonte-Bletlech (Listy Świąteczne). Związał się z zespołem pod wodzą Jana Blocha, badającym życie Żydów na polskiej prowincji. Perec prowadził badania w terenie, a wyniki prezentował na odczytach w języku hebrajskim. Zajmował się również publicystyką, w której podejmował zarówno tematy antysemityzmu jak i problemy nietolerancji w społeczności żydowskiej. Za udział w nielegalnych zgromadzeniach został aresztowany przez władze carskie. W czasie I wojny światowej organizował pomoc dla ofiar. Zmarł w roku 1915 i został pochowany w Mauzoleum Trzech Pisarzy na cmentarzu żydowskim na ul. Okopowej w Warszawie.

Szczegóły

Data:
3 kwietnia 2015
Czas:
08:00 - 17:00
Wydarzenie Categories:
,
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera