Ładowanie Wydarzenia

Czytanie literatury żydowskiej z Bellą Szwarcman-Czarnotą: „Bajki dla dorosłych: Sztejnbarg i Berdyczewski”

24 listopada 2013 - 24 listopada 2013

Zapraszamy 24 listopada o godz. 11.00 na „Bajki dla dorosłych: Sztejnbarg i Berdyczewski” – czyli warsztaty czytania literatury jidysz z Bellą Szwarcman-Czarnotą.

Tym razem spotkanie poświęcone będzie żydowskim bajkom i żydowskiej sztuce opowiadania. Jako przykład posłużą dwaj diametralnie różniący się od siebie autorzy, którzy tworzyli mniej więcej w tym samym czasie – na przełomie wieku XIX i XX.
Micha Josef Berdyczewski (Bin Gorion) pochodził z rodziny chasydzkiej, jednak oddalił się od niej, zafascynowany ideami oświeceniowymi. Osiedlił się w Berlinie, ukończył tam studia, pisał po hebrajsku, po czym wrócił do języka jidysz. Zbierał podania i legendy żydowskie, obierając przy tym podobną, jak ich twórcy metodę – kompilowania i adaptowania rożnych źródeł.
W późniejszych latach tworzył także w jidysz, wracając poniekąd do swych chasydzkich korzeni, co także znalazło odzwierciedlenie w jego pisarstwie. Zmarł wkrótce po tym, jak si dowiedział, ze podczas pogromu zamordowano jego ojca i brata.
Eliezer Sztejnbarg z Czerniowiec- pisał w jidysz opowiastki i bajki, swoiste, niepodobne do niczego, choć także korzeniami tkwiące mocno w tradycji. Jego twórczość to wyzwanie zarówno dla interpretatorów, jak i dla tłumaczy.
Jakie miejsce zajmują wśród innych spisujących i piszących opowieści żydowskie?

Wstęp wolny.

Warsztaty w ramach projektu czytanie literatury żydowskiej współfinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szczegóły

Data:
24 listopada 2013
Czas:
08:00 - 17:00
Wydarzenie Categories:
,
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera