Ładowanie Wydarzenia

Chanuka w Centrum Kultury Jidysz – otwarcie nowego klubu!

-

[:pl]

Chanuka to żydowskie święto świateł, nadziei i nowego początku. Centrum Kultury Jidysz (Warszawa, ul. Andersa 15) zaprasza w związku z tym do wspólnego świętowania 14 grudnia od godz. 14. Tego dnia otwarty zostanie również klub w siedzibie CKJ, w którym wszyscy będą mogli spędzić miło czas przy filiżance kawy lub herbaty.

 

Centrum Kultury Jidysz od wielu lat działa na Muranowie, propagując wiedzę o historii i kulturze Żydów aszkenazyjskich. Powstało z inicjatywy Gołdy Tencer, założycielki Fundacji Shalom i Dyrektor Teatru Żydowskiego. W Centrum na co dzień można uczyć się języka hebrajskiego i jidysz. Zajęcia mają tu studenci Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego działającego pod patronatem Uniwersytetu Warszawskiego oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

 

Żydowski Uniwersytet Otwarty to unikalna inicjatywa, dzięki której studenci oraz wszyscy zainteresowani mogą wzbogacać swoją wiedzę, czerpiąc ją od najlepszych specjalistów z Polski (i nie tylko) – zapewnia dr Martyna Steckiewicz, koordynatorka ŻUO. – Każdy semestr poświęcony jest innemu tematowi przewodniemu; teraz na przykład słuchacze poznają różne oblicza żydowskich nacjonalizmów, a w kolejnym będą zgłębiać zawiłości żydowskiej filozofii. Zajęcia ŻUO to także świetna okazja do integracji osób z odmiennymi doświadczeniami, których jednak łączy głód wiedzy i otwartość na różnorodność. W wykładach co semestr uczestniczy grupa ponad 70 słuchaczy!

 

W tym roku stawiamy na wzajemną współpracę, zapraszamy naszych słuchaczy do udziału w tworzeniu święta – zachęca Katarzyna Batarowska, koordynatorka Uniwersytetu Trzeciego Wieku. – Chętni studenci (a mamy ich naprawdę wielu) zapisują się do grup roboczych, które będą trzonem CKJ-owej Chanuki, jedni zajmą się przygotowywaniem chanukowych potraw, druga grupa będzie obsługiwała „kasyno chanukowe” (drejdl i gry planszowe, nasz hazard będziemy opłacać czekoladowymi monetami, które każdy uczestnik święta otrzyma przy wejściu), trzecia zaś grupa zajmie się pracami dekoracyjnymi i porządkowymi. Zapowiada się wspólna dobra zabawa przy muzyce, piosenkach chanukowych, których uczyć będzie niezrównana Teresa Wrońska.

 

Do tych aktywności 14 grudnia dołączy nowy klub działający w CKJ. Przyjść do niego może każdy.

Idea utworzenia Klubu Dos Goldn Lebn dla UTW przy Centrum Kultury Jidysz wyszła od Pani Gołdy Tencer – Dyrektor Teatru Żydowskiego, która znalazła sposób na zagospodarowanie wolnego czasu między zajęciami – tłumaczy koordynatorka Klubu, Anna Maria Czubaczyńska. – Pomysł ten jest obecnie w fazie organizacyjnej, wymaga bowiem dostosowania do spotkań klubowych sali komputerowej, gdzie będą odbywać się również planowane zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wnętrze zostało przemienione w lokal klubowy dzięki zmianie umeblowania i wizerunku. Otwarcie Klubu odbędzie się 14 grudnia podczas uroczystości chanukowych – zapowiada Anna Maria Czubaczyńska.

 

Plan Chanuki w CKJ:

Godz. 14 – wykład Hanny Kossowskiej na temat Chanuki

Godz. 15 – warsztaty kulinarne z Małgorzatą Blicharz

Godz. 17 – wspólne śpiewanie z Teresą Wrońską

Godz. 18.00 – otwarcie klubu, wspólna zabawa i poczęstunek

 

Chanuka w tym roku zaczyna się wieczorem 12 grudnia, a kończy 20 grudnia. To doroczne święto obchodzone na cześć powstania Machabeuszów, którzy przeciwstawili się Antiochowi IV, próbującemu zmusić Żydów do przyjęcia greckich obyczajów. Powstańcy zwyciężyli, odzyskali Świątynię Jerozolimską, w której postanowili zapalić oliwę. Było jej jednak niewiele – tyle, by utrzymać światło przez jeden dzień. Mimo to płomień utrzymał się przez osiem dni, co uznano za wyjątkowe wydarzenie.

 

Zapraszamy do świętowania z CKJ!

[:]

Szczegóły

Data:
14 grudnia 2017
Wydarzenie Categories:
, ,
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera