Ładowanie Wydarzenia

Centrum Kultury Jidysz: Warsztaty piosenki żydowskiej. DWUGŁOS ŻYDOWSKO – POLSKI

2 grudnia 2018 - 2 grudnia 2018

W imieniu Centrum Kultury Jidysz zapraszamy na warsztaty piosenki żydowskiej będące efektem spotkania Ilji Sajtanova z Moskwy – muzyka, pedagoga i badacza muzyki żydowskiej oraz Katarzyny Wińskiej, śpiewaczki i badaczki polskich pieśni ludowych, tropiącej w niej ślady muzyki i kultury żydowskiej. 

Warsztaty odbędą się 2 grudnia 2018 o godzinie 15.00.

W ramach warsztatów będziemy słuchać i uczyć się pieśni chasydów z Europy środkowo-wschodniej, a szczególnie nigunów – „pieśni bez słów” oraz polskich pieśni ludowych, powstałych przez styczność z kulturą żydowską. Będzie też czas rozgrzewkę głosową i rozmowę. Przy dobrej zabawie wspólnie się będziemy zastanawiać nad tym co wspólne i nad tym, co szczególne.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Zapisy: ckj@jidysz.org.pl

 

Ilja Sajtanov (na zdj. powyżej) – muzyk, flecista, pedagog i badacz muzyki żydowskiej w Europie środkowo-wschodniej.  Występuję z muzyką macedońską, grecką, żydowska. Jest założycielem zespołu Lakocza, członkiem Orkiestry żydowskiej im. Czechowa, współtworzy projekt „Lukerja i dzieci” oraz wiele innych. Muzyki żydowskiej uczył się w Kijowie, Moskwie, Petersburgu i Charkowie, od takich nauczycieli jak Frank London, Merlin Shepherd, Christian David, Joshua Horowitz, Stas Rayko, Marylin Lerner, Michael Alpert i innych. Zbiera folklor żydowski Europy środkowo- wschodniej, materiały są udostępniane na www.vigele.info. Współorganizuje szkolenia  z muzyki żydowskiej w miastach byłego Związku Radzieckiego. Od ponad 10 lat prowadzi warsztaty z muzyki żydowskiej w Rosji, Polsce, Ukrainie, Mołdawii. Jego jednym z głównych zainteresowań są chasydzkie nigunim, pieśni bez słów.

 Wśród projektów muzycznych:

  • Muzyka żydowska i polska z Lubelskiego: https://www.youtube.com/watch?v=GpPozZxqHL0
  • Pieśni Żeni Lopatnik na wierszy Mani Lejba: https://www.youtube.com/watch?v=dlyzyfnwobI
  • Portret muzyczny miasta Saloniki: https://www.youtube.com/watch?v=sB0kzZ1BiPY
  • Organizator potańcówek z muzyką ludowa w Moskwie: https://www.youtube.com/watch?v=fzgYzCQsRQA

 

kasia

Katarzyna Wińska niemal od urodzenia śpiewa polskie pieśni tradycyjne, przekazywane jej przez mamę i babcię. Od kilkunastu lat systematycznie zgłębia tajniki śpiewu ludowego i Europy środko-wschodniej. Swoją wiedzę czerpie z własnych wypraw etnomuzykologicznych, a także z książek oraz od innych wybitnych muzyków, śpiewaków, etnomuzykologów. Gra na lirze korbowej, bębenku obręczowym i barabanie. Laureatka prestiżowych nagród, m.in. II nagrody na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w kategorii rekonstrukcja oraz nagrody specjalnej Adama Struga w konkursie „Stara Tradycja”. W latach 2012-2013 mieszkała w Indiach, gdzie jako stypendystka rządu indyjskiego przez rok uczyła się klasycznego śpiewu południowoindyjskiego w systemie guru-uczeń. Współtworzy organizacyjnie i artystycznie różne grupy i wydarzenia związane z muzyką tradycyjną, eksperymentalną i sakralną, a także teatrem. Jest założycielką projektu Daorientacja oraz grupy Jaworowi Ludzie, członkinią Stowarzyszenia Dom Tańca Poznań, a także Stowarzyszenia Aktywizacji Polesia Lubelskiego. Prowadziła warsztaty śpiewu w różnych miastach Polski, w Czechach i Austrii. Jest w trakcie pisania pracy dyplomowej na studiach etnomuzykologicznych.

W roku 2017 była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizując swój autorski projekt: „Zapomniane dziedzictwo. Ślady żydowskie w polskich pieśniach tradycyjnych”.

 

Projekt współfinansowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

Szczegóły

Data:
2 grudnia 2018
Czas:
15:00 - 17:00
Wydarzenie Categories:
, , ,
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera