Ładowanie Wydarzenia

Centrum Kultury Jidysz: spotkanie wokół książki Martyny Rusiniak-Karwat „Nowe życie na zgliszczach. Bund w Polsce w latach 1944-1949”

23 kwietnia 2017 - 23 kwietnia 2017

[:pl]

 

Centrum Kultury Jidysz zaprasza na spotkanie wokół książki Martyny Rusiniak-Karwat „Nowe życie na zgliszczach. Bund w Polsce w latach 1944-1949”. Spotkanie poprowadzi Jaś Kapela, członek zespołu redakcji Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

Spotkanie odbędzie się 23 kwietnia o godz. 16:00 w Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15.

Książka „Nowe życie na zgliszczach. Bund w Polsce w latach 1944-1949” Martyny Rusiniak-Karwat pokazuje mało znaną i pomijaną w historiografii działalność Bundu w realiach powojennych, w których zabrakło przedwojennych liderów partii ze wszystkich szczebli jej struktur organizacyjnych oraz zainteresowania programem tej partii wśród ocalałego proletariatu żydowskiego, który ją współtworzył przed II wojną światową.

Autorka ukazuje działalność Bundu, jako partii – zdziesiątkowanej, ale wciąż żywej, która w nowych realiach próbowała zmodyfikować swój program polityczny i zaznaczać obecność na tzw. żydowskiej ulicy, czyli na forum Prezydium Centralnego Komitetu Żydów w Polsce i w komitetach żydowskich oraz na polskiej scenie politycznej. Opisuje ewolucję programu partii, która nastąpiła w wyniku tragicznych konsekwencji wojny, oraz przedstawia nowe odczytanie 3 głównych filarów ideowych Bundu, na których opierał się od początku istnienia, i ich znaczenie dla bundowców po wojnie:
– dojkajt (tutejszość);
– miszpochedikajt (rodzinność);
– jidyszkajt (żydowskość, to, co związane z kulturą i z językiem jidysz).

W trakcie spotkania będzie można nabyć książkę.

 

Martyna Rusiniak-Karwat – historyk i politolog, doktor nauk społecznych, adiunkt w Instytucie Studiów Politycznych PAN, redaktor w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Zajmuje się historią polityczną i społeczną dotyczącą społeczności żydowskiej w Polsce i na terenie Związku Sowieckiego po 1939 r. Autorka m.in. książki „Obóz zagłady Treblinka II w pamięci społecznej. 1943-1989”; współautorka i redaktorka „Archiwum Ringelbluma. Konspiracyjne Archiwum Getta Warszawy, tom 16: Prasa getta warszawskiego”.

Jaś Kapela – pisarz, poeta, felietonista. Autor dwóch książek z wierszami („Reklama” oraz „Życie na gorąco”), powieści („Stosunek seksualny nie istnieje”, „Janusz Hrystus, „Dobry troll”) i zbioru felietonów „Jak odebrałem dzieci Terlikowskiemu”. Należy do zespołu redakcji Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Opiekun Serii Literackiej.

 

mswia

Wydarzenie współfinansowane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

 

fot. ze zbiorów ŻIH, Dział Dokumentacji – 15 listopada 1947 r., Akademia w Teatrze Roma z okazji 50. rocznicy powstania Bundu

 

[:]

Szczegóły

Data:
23 kwietnia 2017
Czas:
16:00 - 18:00
Wydarzenie Categories:
, ,
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera