Ładowanie Wydarzenia

Centrum Kultury Jidysz: Perec dla małych i dużych

6 października 2013 - 6 października 2013

W najbliższą niedzielę, 6 października o godz. 11.00 w Centrum Kultury Jidysz odbędą się warsztaty czytania literatury jidysz z Bellą Szwarcman-Czarnotą.

Szalom Asz opowiadał, że w domu Icchoka Lejbusza Pereca co sobotę gromadzili się młodzi pisarze i admiratorzy, śpiewali chasydzkie pieśni i odnosili się do Pereca jak do rebego – duchowego przywódcy i wzorca. Bodaj nikt nie wywarł takiego wpływu na całe pokolenie żydowskiej inteligencji jak o­n. Na spotkaniu przyjrzymy się kilku opowiadaniom wybranym z ogromnej spuścizny pisarza. Można by je określić jako chasydzkie, przy uważnej lekturze dostrzeżemy jednak, jak bardzo wymykają się o­ne wszelkim próbom „zaszufladkowania” ich, jak różnie bywały odczytywane. Przyjrzymy się również kilku wierszom napisanym dla dzieci przez Pereca –rzadziej komentowane, niemal zupełnie zapomniane. A jeszcze nie tak dawno uczyli się ich (wraz z melodiami) uczniowie szkół żydowskich w Polsce i nie tylko w Polsce. Pamiętał o nich i znał je wybitny i do niedawna także zapomniany kompozytor żydowsko-rosyjsko-polski Mieczysław Wajnberg, który skomponował „Pieśni dziecięce” do wierszy Pereca.

Teksty można otrzymać pisząc na adres: jidysz@shalom.org.pl

Wstęp wolny.

 

Warsztaty w ramach projektu czytanie literatury żydowskiej współfinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Szczegóły

Data:
6 października 2013
Czas:
08:00 - 17:00
Wydarzenie Categories:
,
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera