Ładowanie Wydarzenia

74. rocznica powstania w Getcie Warszawskim

-

[:pl]

Główna uroczystość upamiętniająca bohaterstwo bojowników żydowskich z Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego odbyła się w południe 19 kwietnia 2017 roku przed pomnikiem Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie. Odśpiewanie podczas uroczystości z okazji 74. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim pieśni żydowskich partyzantów przez Chór Dziecięcy Miasta Łodzi  było jednym z jej najbardziej poruszających momentów.

9

Wśród zgromadzonych osób obecni byli licznie przybyli mieszkańcy Warszawy, przedstawiciele organizacji żydowskich oraz władz, którzy składali wieńce i kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Getta.

7

1.1113

W ceremonii udział wzięli m.in. premier Beata Szydło, minister Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta RP, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Kilkaset zgromadzonych osób wysłuchało także odczytywanego przez prowadzącego uroczystość Andrzeja Ferenca fragmentu odezwy ŻOB sprzed 74 lat: Polacy. Obywatele. Żołnierze wolności. Wśród huku armat, z których armia niemiecka wali do naszych domów, do mieszkań naszych matek, dzieci i żon, wśród terkotu karabinów maszynowych, które zdobywamy w walce na tchórzliwych żandarmach i SS-owcach, wśród dymu pożarów i kurzu krwi mordowanego getta Warszawy, my, więźniowie getta ślemy wam bratnie, serdeczne pozdrowienia….

Uroczystość zakończyła modlitwa kadysz odmówiona przez naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha.

 

Niezwykle istotna tego dnia była też organizowana przez Muzeum Polin i wspierana przez wiele instytucji i organizacji akcja „Żonkile”. Na ulice Warszawy wyszło ponad tysiąc wolontariuszy, którzy mieli do rozdania ponad 100 tys. papierowych żonkili, kwiatów-kotylionów mających symbolizować naszą pamięć. Do akcji przyłączyło się ponad tysiąc szkół, bibliotek i instytucji kultury w całym kraju (m.in. w Bielsku-Białej, Krakowie, Katowicach, Łodzi, Płocku i Żywcu). Akcja była obecna także w Niemczech, Danii, Izraelu i Stanach Zjednoczonych. Co roku w organizowanej od pięciu lat akcji włącza się także Fundacja Shalom.

 

Fot. Grzegorz Kołacz

 

 

[:]

Szczegóły

Data:
19 kwietnia 2017
Wydarzenie Categories:
, ,
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera