Ładowanie Wydarzenia

50. ROCZNICA MARCA ’68 – PROGRAM WYDARZEŃ ORGANIZOWANYCH PRZEZ TEATR ŻYDOWSKI ORAZ FUNDACJĘ SHALOM

-

[:pl]

 

——————————————————————–

8 marca 2018 (czwartek) godz. 12.00; Dworzec PKP Warszawa Gdańska

Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości 1918-2018.

Print

 

SPOTKANIE POD TABLICĄ PAMIĄTKOWĄ NA DWORCU GDAŃSKIM oraz spektakl plenerowy

„SPAKOWANI, CZYLI SKRÓCONA HISTORIA O TYM, KTO CZEGO NIE ZABRAŁ”
Scenariusz i reżyseria: AGATA DUDA-GRACZ

Teatr Żydowski i Fundacja Shalom organizują 8 marca 2018 roku o godz. 12.00 spotkanie pod tablicą na Dworcu Gdańskim upamiętniającą tych, którzy wyjechali. Tablica z cytatem Henryka Grynberga „Tu więcej zostawili po sobie niż mieli” została odsłonięta przez Fundację Shalom w 1998 roku, od tego czasu corocznie 8 marca pod tablicą spotykają się emigranci marcowi i wszyscy, dla których ważne są tamte dramatyczne wydarzenia.

Po spotkaniu na Dworcu Gdańskim, który przez lata nabrał symbolicznego wymiaru, przypominając wszystkie dworce, z których emigranci marcowi opuszczali Polskę, odbędzie się spektakl plenerowy „Spakowani, czyli skrócona historia o tym, kto czego nie zabrał” w reżyserii i według scenariusza Agaty Dudy-Gracz. Będzie on sumą przerwanych historii. Opowieścią o tym, co tak naprawdę traci człowiek tracąc drugiego człowieka. I o tym, czego nie da się ze sobą zabrać. 

Organizator: Teatr Żydowski w Warszawie we współpracy z Fundacją Shalom

Patronat medialny: TVP3 Warszawa, Gazeta Stołeczna 

 tvp3_warszawa_podst  warszawa_wyborcza_pl_kolor-do-sieci (1)

Partnerem obchodów 50. rocznicy Marca ’68 jest Poczta Polska, która na wniosek Fundacji Shalom wyemituje okolicznościową kartkę ze znaczkiem pocztowym. Kartkę z okazjonalnym stemplem, z cytatem z Henryka Grynberga „Tu więcej zostawili po sobie niż mieli” będzie można nabyć podczas spotkania na Dworcu Gdańskim.

Wstęp wolny 

 

——————————————————————–

9 marca 2018 (piątek) godz. 19.00; Teatr Polonia, ul. Marszałkowska 56

PREMIERA MONODRAMU „ZAPISKI Z WYGNANIA SABINY BARAL” 

Reżyseria: MAGDA UMER

Sztuka na podstawie książki Sabiny Baral „Zapiski z wygnania” (Austeria, 2015). W monodramie reżyserowanym prze Magdę Umer wystąpi Krystyna Janda.

Projekt realizowany przez Teatr Polonia we współpracy z Teatrem Żydowskim

 

——————————————————————–

10 marca 2018 (sobota) godz. 20.00; Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, ul. Karasia 2

PREMIERA SPEKTAKLU „KILKA OBCYCH SŁÓW PO POLSKU”
Reżyseria: ANNA SMOLAR; scenariusz i dramaturgia: MICHAŁ BUSZEWICZ  

Anna Smolar zaprezentuje spektakl o Marcu ’68 z zupełnie innej perspektywy, niż robiono to dotychczas. Smolar – urodzona i wychowana w Paryżu, córka marcowych emigrantów – pokaże przedstawienie, które w centrum uwagi stawia pokolenie dzieci tych, dla których Marzec jest wspólnym doświadczeniem. Tekst autorstwa Michała Buszewicza opierać się będzie na relacjach starszego pokolenia, dla którego ojczyzną była lub jest Polska i młodszego pokolenia rozsianego po całym świecie. Ważnym materiałem dla powstania spektaklu są również rozmowy, które Mike Urbaniak przeprowadził w Izraelu, Stanach Zjednoczonych i Europie. 

Anna Smolar i Michał Buszewicz tak piszą o przedstawieniu: 
„Spotykamy się w pięćdziesiątą rocznicę Marca ’68 i przyglądamy młodszemu pokoleniu. Kim są dzieci emigrantów marcowych? Jak wyglądało ich dzieciństwo, jak kształtowała się ich tożsamość narodowa, kulturowa, religijna? Czy Marzec żyje dalej gdzieś w nas i może dać o sobie znać w kolejnych pokoleniach? Co młode pokolenie wie o tamtych wydarzeniach? Co dostajemy w spadku, jakie wspomnienia, obrazy, klisze? Ile Marca w nas? Jak wygląda wymiana między pokoleniami o diametralnie różnych doświadczeniach? Dlaczego rozmowa z rodzicami o przeszłości jest czymś na co tak trudno się odważyć?” 

kolejne spektakle: 11.03.2018 godzina 15.00 i 19.00

Spektakl Teatru Żydowskiego w Warszawie realizowany we współpracy z Teatrem Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Patronat medialny: Gazeta Stołeczna 

 warszawa_wyborcza_pl_kolor-do-sieci (1) pobrane

 

 ——————————————————————–

15 marca 2018 (czwartek) godz. 19.00; Teatr Żydowski w Warszawie, ul. Senatorska 35

PREMIERA MONODRAMU „IDA KAMIŃSKA” 
w wykonaniu JOANNY SZCZEPKOWSKIEJ 
Scenariusz i reżyseria: GOŁDA TENCER

Wśród emigrantów marcowych znalazła się wieloletnia dyrektorka artystyczna Teatru Żydowskiego Ida Kamińska. To wybitna artystka teatralna i filmowa, jedyna jak do tej pory polska aktorka nominowana do nagrody Oscara za najlepszą rolę kobiecą. Nominację otrzymała w roku 1967 za kreację sklepikarki w czechosłowackim filmie „Sklep przy głównej ulicy” w reżyserii Jána Kadára i Elmara Klosa.

Ida Kamińska to nie tylko wybitna aktorka, ale także wspaniała reżyserka, która inscenizowała sztuki zarówno z repertuaru żydowskiego, jak też polskiego i światowego. Tłumaczyła sztuki teatralne, spełniała się jako pedagog i autorka tekstów dramatycznych. Przez całe życie organizowała swój teatr – początkowo kierowała zespołami wędrownymi, by po wojnie objąć dyrekcję Państwowego Teatru Żydowskiego w Warszawie. W wyniku antysemickiej nagonki w 1968 roku zdecydowała się opuścić Polskę i wyemigrować do USA, gdzie mieszkała aż do śmierci. 

Spektakl poświęcony tej wybitnej artystce przywróci pamięć o niej. Trudno przecenić jej rolę dla rozwoju sztuki teatru w Polsce w XX wieku. 

Spektakl Teatru Żydowskiego w Warszawie 

 

 

——————————————————————–

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE CENTRUM KULTURY JIDYSZ

 

1 marca 2018 (czwartek) godz. 14.00; Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15

Spotkanie autorskie z Andrzejem Krakowskim wokół książek „Pollywood” 

„Pollywood” to seria książek o twórcach amerykańskiego przemysłu medialnego: filmu, radia i telewizji, teatru, opery, animacji i reklamy, literatury i szkolnictwa, turystyki, mody, nawet kosmetyków. Wykształcony w powojennej Polsce autor w 1968 roku podzielił los swoich bohaterów i zdążył kilkunastu z nich jeszcze poznać osobiście. Napisana w gatunku literatury faktu, seria „Pollywood” w wartki sposób opisuje i pokazuje jak podziały i ślepa nienawiść w jednym kraju stają się twórczą pożywką tworzącą bogactwo w innym. 

——————————————————————–

6 marca 2018 (wtorek) godz. 13.30; Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15

Wykład „Leopold Trepper, przewodniczący TSKŻ, wobec Marca 1968” Katarzyny Markusz

Leopold Trepper był wojennym bohaterem, szpiegiem, dziennikarzem i szefem wydawnictwa Jidysz Buch. Przewodniczył też Towarzystwu Społeczno-Kulturalnemu Żydów w Polsce. W 1967, a następnie w 1968 musiał stawić czoła antyżydowskim działaniom, jakie prowadziła władza. Podczas spotkania przyjrzymy się jego działalności i reakcjom na kolejne wymagania partii.

——————————————————————–

9 marca 2018 (piątek) godz. 17.00; Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15

„Z daleka i z bliska”. Spotkanie z Marią Stauber. Prowadzenie Remigiusz Grzela. 
Fragmenty tekstu Marii Stauber przeczyta Ernestyna Winnicka, aktorka Teatru Żydowskiego.

 

Uwaga: Z przyczyn niezależnych od organizatora spotkanie zostało ODWOŁANE.

——————————————————————–

14 marca 2018 (środa) godz. 17.30; Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15

Pokaz filmów:

– „Perecowicze” – reż. Sławomir Grünberg według pomysłu Gołdy Tencer. Film o wychowankach łódzkiej szkoły im. I.L. Pereca
– „Dokument podróży” – reż. Gołda Tencer. Zapis wywiadów z emigrantami marcowymi 

——————————————————————–

18 marca 2018 (niedziela) godz. 16.00; Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15.

 „Jidysz w powojennej Polsce” – spotkanie otwarte z udziałem Belli Szwarcman-Czarnoty, Magdaleny Ruty, Joanny Nalewajko-Kulikov. Prowadzenie Piotr Paziński.

——————————————————————–

PROJEKT ZICHROJNES W WARSZAWSKICH SZKOŁACH

W dwóch warszawskich szkołach średnich – Liceum im. A. Fredry i Technikum Kinematograficzno-Komputerowym im. Krzysztof Kieślowskiego zostanie przeprowadzony projekt Zichrojnes (jid. wspomnienia) – zostanie stworzona warszawska mapa sentymentalnych miejsc emigrantów marcowych. Przez cały miesiąc będą się odbywały spotkania licealistów z emigrantami marcowymi i tymi, którzy pozostali. Młodzi ludzie będą pytać: jaka była ich warszawska młodość, które miejsca były dla nich szczególnie ważne i dlaczego; jak przechowywać wspomnienia, jak je uchronić przed utratą, ocalić, pozostawić w sobie cząstkę młodości, dobrych wspomnień, pamięci, wspólnoty, tęsknoty; jak zmieniło się ich życie po Marcu ’68? Na podstawie rozmów i spacerów powstanie sentymentalna mapa emigrantów, wywiady, filmy i wystawa.

Partnerem projektu Zichrojnes jest Urząd Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy

3d7d9fa0-7601-479d-8c7e-c8b98ec64675

www.teatr-zydowski.art.pl; www.shalom.org.pl 

 

 

[:]

Szczegóły

Start:
1 marca 2018
Koniec:
18 marca 2018
Wydarzenie Categories:
, ,
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera