the schedule of the Festival of Jewish Culture "Warsaw of Singer" 14-17.10.2004



4.10.2004 (Thursday)

  • "Singer - memory landscapes " - Agata Tuszynska, Maryna Tomaszewska and Dorota Kobiela exhibition
    5:30 pm, Ateneum young gallery - the Old Town, 51/53 Piwna Street
  • "Singer's landscapes" - meeting with Agata Tuszynska
    6:00 pm, Ateneum Young Gallery - the Old Town, 51/53 Piwna Street
  • "Between day and night" - dramatic spectacle based o­n Szymon An-ski's "Dybuk" and "Day and Night"
    adapted and the directed by Szymon Szurmiej,
    co-director Artur Hofman,
    set desiger Marta Grudzinska,
    music Teresa Wronska,
    choreography Dorota Furman
    7:00 pm, the Jewish Theatre, 12/16 Grzybowski Square
  • "Letters from a Jewish Shetl" - a concert by "Reiner Trio" from Krakow
    (in cooperation with monthly magazine "Midrasz")
    9:30 pm, Nozyks' Synagogue, 6 Twarda Street

15.10.2004 (Friday)

  • "Singer heroes' coffee house "- meeting with Ryszard Marek Gronski.
    Slawomira Lozinska reads fragments of Singer's works
    5:30 pm, Szu Szu - Tavern o­n Grzybowie, 12/16 Grzybowski Square
  • "Singer's world" -Lilianna Fijalkowska, Malgorzata Krasucka and Maja Bendek exhibition
    5:30 pm, the Jewish Theatre, 12/16 Grzybowski Square
  • Jewish Dancing Workshop - Leon Blank from Stockholm
    6:00 pm, the rehearsal hall of the Jewish Theater, 12/16 Grzybowski Square
  • "Gimpel the Fool" - play by "Actors of the Old Theatre Foundation in Krakow" directed by Krzysztof Orzechowski, featuring Beata Paluch and Jerzy Swiech
    6:00 pm, the Klezmer Club, 2/4 Twarda Street
  • "Between day and night" - a drama based o­n Szymon An-ski's  "Dybuk" and "Day and Night"
    adapted and the directed by Szymon Szurmiej
    co-director Artur Hofman
    set desiger Marta Grudzinska
    music Teresa Wronska
    choreography Dorota Furman
    8:00 pm, the Jewish Theatre, 12/16 Grzybowski Square


16.10.2004 (Saturday)

  • Exhibition of graphics by Agnieszka Cieslinska
    The TSKZ Club, 12/16 Grzybowski Square
  • Meeting with Michal Friedman - a translator of I.B Singer's works from Yiddish into Polish
    12 noon, the TSKZ Club, 12/16 Grzybowski Square
  • Screening of films inspired by I. B. Singer's works including:
    "The Lost World" directed by Natasza Ziolkowska-Kurczuk
    "Warsaw - Singer's landscape" directed by Adam Kinaszewski
    from 1:30 pm, the TSKZ Club, 12/16 Grzybowski Square
  • Workshops for children (6 - 13 years old) - Ethel Szyc
    12:00-13:30 pm, the rehearsal hall of the Jewish Theater, 12/16 Grzybowski Square
  • Yiddish LanguageWorkshops - Monika Polit
    12:00 noon - 1:30 pm, Prozna Street 
  • Art workshops - Academy of Fine Arts - Agnieszka Cieslinska and her students under supervision of Prof Stanislaw Wieczorek
    12:00 noon, Prozna Street
  • Jan Jagielski guides through Singer's traces in Warsaw.
    12:00 noon, the tour starts at the entrance to the Jewish Theatre, 12/16 Grzybowski Square
  • Stage o­n Prozna Street:
    - 12:00 - 12:30 pm - Young Scene
    - 12:30 - 1:00 pm - Karaoke
    - 1:00 - 1:30 pm - Circus performers
    - 1:30 - 2:00 pm - Karaoke
    - 2:00 - 2:30 pm - Singing waiters' concert
    - 2:30 - 3:30 pm - Jewish Dancing Workshops - Leon Blank from Stockholm with klezmer group "Khupe" from Berlin
    - 3:30 - 3:30 pm - Hits of Jewish Warsaw - featuring: Ewa Dabrowska, Joanna Przybylowska, Barbara Szeliga, Alina Swidowska, Monika Zwierzchowska, Rafal Rutowicz, Jerzy Walczak, Teresa Wronska (piano), Dariusz Falana (clarinet), Mirosław Kuzniak (violin)
    - 4: 30 - 5:30 pm - Cabaret Moniek Przepiorko - Edyta Jurecka, Dorota Salamon, Henryk Rajfer, Marek Weglarski, Teresa Wronska (piano), Dariusz Falana (clarinet), Miroslaw Kuzniak (violin)
    - 7:00 pm - Klezmers' Night - klezmers concert featuring Kroke (Poland), Khupe (Germany), Veszpremer Klezmer Band (Hungary)
  • "About looking at the town" - finding Jewish traces - walk with a guide for photographers - Piotr Piluk
    1:00 pm, the walk starts at the entrance to the Jewish Theatre, 12/16 Grzybowski Square
  • Jewish Cooking Workshop - Warsaw Jerusalem restaurant
    3:00 pm, Prozna Street
  • "Jewish Pianos" - concert directed by Elzbieta Protakiewicz, with Teresa Wrońska and Wladyslaw Grzywna, featuring: Slawa Przybylska, Golda Tencer, Czeslaw Majewski, Janusz Tylman, Szurmiej Szymon, Janusz Tencer and actors of the Jewish Theatre
    1:00 pm, the Jewish Theatre, 12/16 Grzybowski Square
  • Jewish Songs Workshops - Teresa Wronska
    3:00 - 4:30 pm, the rehearsal hall of the Jewish Theater, 12/16 Grzybowski Square
  • Jewish Dancing Workshop - Leon Blank from Stockholm with klezmer group Khupe
    from Berlin
    2:30-3:30 pm, stage o­n Prozna Street
  • Meeting with Israel Zamir, I. B. Singer's son - Agata Tuszyńska will direct the panel meeting with chief editor of biweekly magazine "Dos Yiddishe Vort" ("The Jewish Word"), Zbigniew Safjan and chief editor of monthly magazine "Midrash", Piotr Pazinski
    4:00 pm, the Jewish Theatre, 12/16 Grzybowski Square
  • "Minjan from Lublin", "Last found" - tales from 80s of 20th century - meeting with Malgorzata Niezabitowska, music by Dariusz Swinoga (accordion)
    5:30 pm, Prozna Street
  • "World in a drop of water" - Hann Siudalska exhibition
    5:30 pm, Nargila restaurant, 2/4 Twarda Street
  • Klezmer's Night - klezmers concert featuring: Khupe (Germany), Kroke (Poland), Veszpremer Klezmer Band (Hungary)
    7:00 pm, the stage o­n Prozna Street
  • "Spirits love Yiddish" - reading of Singer's works - Golda Tencer's inspiration, written and directed by Adam Kinaszewski, music by Teresa Wronska, featuring: Ewa Dabrowska, Edyta Jurecka, Paulina Kinaszewska, Dorota Salamon, Alina Swidowska, Krzysztof Gosztyla, Krzysztof Kolbasiuk, Jacek Rozenek, Jerzy Walczak, Teresa Wronska (piano), Dariusz Falana (clarinet), Marek Zebura (violin)
    7:30 pm, the Jewish Theatre, 12/16 Grzybowski Square
  • Cooking theatre according to I. B. Singera - Golda Tencer and her friends.
    Master of the Ceremony Szymon Szurmiej.
    9:30 pm, Szu Szu tavern o­n Grzybowie, 12/16 Grzybowski Square

17.10.2004 (Sunday)

  • Workshops for children (6-13 lat) - Ethel Szyc
    12:00 noon - 1:30 pm, the Schorr center, 6 Twarda Street
  • Yiddish Language Workshop - Monika Polit
    12:00 noon - 1:30 pm, Prozna Street 
  • Art Workshop - Academy of Fine Arts - Agnieszka Cieslinska and her students under supervision of Prof Stanislaw Wieczorek
    12:00 noon, Prozna Street
  • Jan Jagielski guides through Singer's traces in Warsaw.
    12:00 noon, tour starts at the entrance to the Jewish Theatre
  • Guiding through Prozna Street - Janusz Sujecki
    12:00 noon, tour starts at the entrance to the Jewish Theatre
  • Stage o­n Prozna Street
    - 12 noon - 12:30 - CLIL choir performance
    - 12:30 - 1:00 pm - Karaoke
    - 1:00 - 1:30 pm - Circus performers
    - 1:30 - 2:00 pm - Karaoke
    - 2:00 - 2:10 pm - Awarding prizes in the art competition. Performance of students of the Jewish PSP Lauder - Morasha school in Warsaw
    - 2:10 - 2:30 pm - CLIL choir performance
    - 2:30 - 3:00 pm - Circus performers
    - 3:00 - 4:00 pm - Jewish Dancing Workshop - Leon Blank from Stockholm with klezmer group Khupe from Berlin
    - 4:00 - 5:00 pm - Raisins and almonds - a concert featuring: Ewa Dabrowska, Ernestyna Haselnus - Winnicka, Joanna Przybylowska, Barbara Szeliga, Alina Swidowska, Monika Zwierzchowska, Rafal Rutowicz, Jerzy Walczak, Marek Weglarski, Teresa Wronska (piano), Dariusz Falana (clarinet), Miroslaw Kuzniak (violin)
    - 5:00 - 6:00 pm - Prozna Street full of miracles - concert featuring: Edyta Jurecka, Dorota Salamon, Henryk Rajfer, Marek Weglarski, Teresa Wronska (piano), Dariusz Falana (clarinet), Miroslaw Kuzniak (violin)
    - 8:00 pm - "Singer's Warsaw - 10 Krochmalna Street" - final concert
  • "About looking at the town" - finding Jewish traces - walk with a guide for photographers - Piotr Piluk
    1:00 pm, the walk starts at the entrance to the Jewish Theatre, 12/16 Grzybowski Square
  • Cabbala - Dr. Talia Loewenthal lecture
    1:00 pm, Prozna Street
  • Awarding prizes in the art competition.
    Performance of students from Lauder - Morasha school
    2:00 pm, stage o­n Prozna Street
  • The Jewish kitchen workshop - Maciej Kuron and Warsaw Jerusalem restaurant
    3:00 pm, Prozna Street
  • "What and how?" - meeting with Rabi Michael Schudrich
    4:00 pm, Prozna Street
  • "He plays for luck" - The Doll and The Actor Pinocchio Theatre from Lodz, Beata Pejcz and Jan Drewiński performance, directed by Beata Pejcz, set designer Agnieszka Warcholinska, music Jan Walczynski
    3:00 pm, the Jewish Theatre, 12/16 Grzybowski Square
  • Jewish Song Workshop - Teresa Wronska
    3:00 pm, the rehearsal hall of the Jewish Theater, 12/16 Grzybowski Square
  • Jewish Dancing Workshop - Leon Blank from Stockholm with klezmer group Khupe from Berlin
    3:00 pm, the Stage o­n Prozna Street
  • Jewish cut-outs Workshops - Monika Krajewska
    4:00 pm, the Schorr center, 6 Twarda Street
  • "Tajbele and the Demon" performance of NN Theatre from Lublin directed by Tomasz Pietrasiewicz, featuring: Witold Dabrowski, Jarosław Adamow (clarinet)
    5:00 pm, Szu Szu tavern o­n Grzybowie, 12/16 Grzybowski Square
  • Cantor's Concert - Benzion Miller and Israel Rand, Danny Gildar (piano)
    6:30 pm, Nozyks' synagogue, 6 Twarda Street
  • "Singer's Warsaw - 10 Krochmalna Street" - the final concert, the screenplay and direction by Golda Tencer and SzymonSzurmiej, music Teresa Wronska and Janusz Tylman, set design Ewa Laniecka, choreography Tomasz Tworkowski, the host Szymon Szurmiej, featuring: Marta Bizon, Maryla Rodowicz, Justyna Steczkowska, Golda Tencer, Vadim Brodski, Krzysztof Gosztyla, Bogdan Lazuka, Benzion Miller, Israel Rand, Janusz Tencer, actors of the Jewish Theatre
    8:00 pm, the stage o­n Prozna Street
  • Songs performed by Justyna Steczkowską are from her new album "Alkimia" recorded by VIP Production - Ewa Gil - Kolakowska
  • "Lullaby for the memory" -
    11:00 pm, Heroes of the Ghetto Monument corner of Anielewicza and Zamenhoffa Streets.




web design