Ładowanie Wydarzenia

„Światło to po hebrajsku to OR. Dwie litery-dwie cząstki energii” – projekty prof. Włodzimierza Szymańskiego oraz studentek i doktorantek warszawskiej ASP

28 sierpnia 2015 - 30 sierpnia 2015

Już w najbliższy piątek 28 sierpnia 2015 o godz. 19.00 w lokalach przy ul. Próżnej 14 odbędzie się pierwsze z wydarzeń nawiązujących do idei światła: wystawa prac Julii Karłowskiej („Internerencja”) oraz instalacji przestrzennych Nadii Issy („Drejdel, dridyl”) i Marii Jankowskiej. Autorki prac są doktorantkami i studentkami pracowni Alternatywnego Obrazowania prof. Włodzimierza Szymańskiego na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Prezentowane projekty są powiązane z instalacją „OR” prof. Włodzimierza Szymańskiego, która zostanie zaprezentowana 30 sierpnia 2015 ok. godz. 22.30 podczas „Kołysanki dla pamięci” – odbywającego się co roku spotkania pod pomnikiem Bohaterów Getta.

Projekt multimedialny „OR” (po hebrajsku „światło”) zakłada budowę i zapalenie Menory, pomyślanej jako obiekt podróżny, której światło odnosi się do miejsc kultu, zarówno tych istniejących fizycznie, jak i tych obecnych jedynie w sferze pamięci czasu minionego – bożnic i synagog oraz wszystkich tych, gdzie pierwotnie menora się paliła.
Uzupełnieniem prezentacji Menory są tablice, obiekty nawiązujące estetycznie i symbolicznie do odnalezionych macew. Światło Menory dopełnia światło tablic-obiektów. Całości towarzyszy ścieżka dźwiękowa (m.in. recytacja fragmentów Księgi Liter – Mistyczny alef-bet, Lawrenca Kushnera). Działanie performatywne w otwartej, miejskiej przestrzeni placu przy Pomniku Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie, stanowi odwołanie do obszaru pamięci wydarzeń czasu minionego.
Realizacja instalacji jest kontynuacją wędrówki Menory do miejsc pamięci.
Więcej o idei światła: Hanukkach

Projekt multimedialny profesora Włodzimierza Szymańskiego oraz prace studentów i doktorantów Wydziału Sztuki Mediów ASP w Warszawie starają się podczas tegorocznej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera” rozświetlić nam nieobecność wielu żydowskich mieszkańców przedwojennej Warszawy. Niezwykle cieszę się, że wydarzenia te mają miejsce, zachwycając swoją różnorodnością i pokrzepiając. Bo światło, tak jak i pamięć, zostają.
Gołda Tencer, Dyrektor Generalny Fundacji Shalom, inicjatorka i twórca Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

Szczegóły

Start:
28 sierpnia 2015@08:00
Koniec:
30 sierpnia 2015@17:00
Wydarzenie Categories:
, , ,
KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38
 
Zapisz się do newslettera
Skip to content