godz.11.00-18.45

Oblicza Jidyszkajt – DZIEŃ OTWARTY Centrum Kultury Jidysz

Centrum Kultury Jidysz to wyjątkowe na mapie Warszawy miejsce, którego działalność skupiona jest przede wszystkim wokół kultury i języka Żydów aszkenazyjskich. Założone przez Fundację Shalom z inicjatywy Gołdy Tencer, dziś działa w ramach Teatru Żydowskiego-Centrum Kultury Jidysz. Przez cały rok akademicki prowadzone są tu lektoraty języka jidysz i hebrajskiego, warsztaty piosenki żydowskiej oraz warsztaty dla dzieci, wykłady i spotkania otwarte. Działają też Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Żydowski Uniwersytet Otwarty. Co roku organizowane jest także Międzynarodowe Letnie Seminarium Języka i Kultury Jidysz, na które przyjeżdżają osoby z całego świata, by wspólnie uczyć się języka jidysz oraz poznawać kulturę Żydów aszkenazyjskich.


W programie:

godz. 11.00 – 13. 00 Warsztaty dla dzieci 3-8 lat: „Jonasz Stern. Gabinet osobliwości” דער קוריאָזן-קאַבינעט (Der kuriozn-kabinet)

Prowadzenie: Dominika Ludwig i Natalia Chmielarz

Relief, kolaż, asamblaż? Nic prostszego! Zapraszamy na warsztaty dla małych artystów, podczas których wykonamy przestrzenne kompozycje z obiektów znalezionych. Naszą inspiracją będą prace Jonasza Sterna – tzw. „gablotki”, które skrywają drogocenne drobiazgi pełne symbolicznych znaczeń. Jonasz Stern był jednym z najwybitniejszych polsko-żydowskich artystów XX wieku. Dzięki prześledzeniu jego twórczości dowiemy się także co nieco na temat „malarstwa materii”, kubizmu i abstrakcji. Różnorodność form, faktur i barw stanie się okazją do zwrócenia uwagi na zróżnicowanie świata, a nikomu niepotrzebne przedmioty materiałem do opowiedzenia historii.

Liczba miejsc ograniczona, zapisy pod adresem e-mail: ckj@jidysz.org.pl

godz. 11.00 – 12. 00 Warsztaty piosenki jidysz prowadzone przez Teresę Wrońską

Wstęp wolny

godz. 12.15 – 13. 00 Pokazowa lekcja języka jidysz prowadzona przez Martynę Steckiewicz

Wstęp wolny

godz. 13.15 – 14. 00 Pokazowa lekcja języka hebrajskiego prowadzona przez Reginę Gromacką

Wstęp wolny

godz. 14.30 – 16. 30 Warsztaty kaligrafii hebrajskiej prowadzone przez Grzegorza Barasińskiego

W trakcie tych wyjątkowych warsztatów poznamy podstawy pisma hebrajskiego, opartego na średniowiecznych manuskryptach hiszpańskich i innych, pochodzących z krajów Europy Zachodniej. To niezwykłe spotkanie z kaligrafią hebrajską poprowadzi prezes Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego Grzegorz Barasiński – kaligraf, religioznawca, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Uwaga: Znajomość języka hebrajskiego nie jest warunkiem uczestnictwa w warsztatach

Liczba miejsc ograniczona, zapisy pod adresem e-mail: ckj@jidysz.org.pl

godz. 16.45 – 18. 45 Spacer śladami artystów getta warszawskiego – „Artyści za murami getta”

Prowadzenie: Krystyna Bartos, przewodniczka miejska

Miejsce spotkania: przy Żydowskim Instytucie Historycznym, spacer zakończy się na skwerze przy ul. Nowolipki, w miejscu ukrycia Archiwum Ringelbluma

Wstęp wolny


Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15

Wstęp wolny, na wybrane zajęcia obowiązują zapisy

KONTAKT
FUNDACJA SHALOM
00-099 Warszawa
ul. Senatorska 35
 
shalom@shalom.org.pl
sekretariat@shalom.org.pl
+48 22 620 30 36
+48 22 620 30 37
+48 22 620 30 38